Foto: EPA/ZOLTAN GERGELY KELEMEN

Kancelarija Visokog komesarijata Ujedinjeni nacija za ljudska prava zatražila je da Hrvatska odmah istraži izveštaje o preteranoj upotrebi policijske sile prema migrantima, uključujući dela koja se smatraju mučenjem i lošim postupanjem. U saopštenju objavljenom na portalu OHĆR se navodi da je Hrvatska dužna da sankcioniše odgovorne.

Posebni izvestilac za ljudska prava migranata Felipe Gonzales Morales i posebni izvestilac za mučenje i druga okrutna, nečovečna i degradirajuća postupanja i kažnjavanja Nils Melzer poručili su da su jako zabrinuti zbog postupanja na granici s Hrvatskom, poput neprestane upotrebe sile, te zbog činjenice da žrtve, uključujući decu, trpe fizičko zlostavljanje i ponižavanje samo jer su migranti.

Oni navode da je fizičko nasilje i degradirajuće postupanje prema migranata prijavljeno u više od 60 posto svih zabeleženih „pušbekova“ iz Hrvatske od januara do maja 2020. godine.

Morales objašnjava da „nasilni “pušbek“ podrazumeva postupak u kom se bez ikakve procedure, individualne procene ili drugog procesa krše zabrane kolektivnog izbacivanja iz zemlje i principi zabrane proterivanja.

Navodi da je takav tretman smišljen kako bi se migranti mučili i s njima postupalo okrutno, nehumano i ponižavajuće, što je zabranjeno međunarodnim pravom.

„Hrvatska mora istražiti sve prijavljene slučajeve nasilja protiv migranata i one koji su počinili nasilje i njihove nadređene izvesti pred lice pravde i pružiti naknadu žrtvama“, dodaje Melzer.

Posebni izvestioci su zabrinuti i zbog nekoliko slučajeva u kojima je hrvatska policija navodno ignorisala zahteve migranata za azilom ili za drugom zaštitom pod međunarodnim pravom i pravom izbeglica.

„Hrvatska mora da obezbedi da sve mere na granici, uključujući one koje su usmerene iregularnim migracijama, budu u skladu s međunarodnim ljudskim pravima i standardima, posebno da ne bude diskriminacije, mučenja i nepravednog postupanja te da se drži zabrane arbitrarnog ili kolektivnog izbacivanja“, dodao je Melzer.

Morales je u septembru 2019. bio u BiH, gde je dobio informacije o nasilnom „pušbeku“ hrvatske policije u BiH, nakon čega je razmenio informacije s relevantnim ovlašćenim osobama u Hrvatskoj u nekoliko prilika.

Melzer je slične informacije imao još 2017. godine tokom posete Srbiji i Kosovu, preneo je hrvatski portal Index.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar