U Hrvatskoj će za nekoliko dana biti uvedene najstrože epidemiološke mere od prolećnog zatvaranja, piše Jutarnji list i navodi da će se mere uglavnom odnositi na ugostiteljstvo, obrazovanje, kulturu, prevoz i sport. Kako ovaj dnevni list saznaje hrvatski premijer Andrej Plenković juče je tim povodm imao onlajn sastanak sa svim županima.
Mere bi, kako navodi list danas trebalo da budu na dnevom redu užeg kabineta Vlade, a očekuje se da stupe na snagu do petka ili za vikend i da traju sve do Božića.
Postoji velika mogućnost, kako piše Jutarnji, za zatvaranje svih ugostiteljskih objekata, kao i potpun prelazak srednjih škola na onlajn nastavu.
Zatvore li se srednje škole, onda će se sigurno zatvoriti i kafići.
U tom slučaju Marin Medak iz Nacionalne koordinacije ugostitelja traži da im država nadoknadi 75 posto prošlogodišnjeg prihoda iz istog meseca.
Izvesno je i da će se zatvoriti bioskopi i pozorišta, ali galerije i muzeji koji imaju jako mali broj posetilaca mogli bi ostati otvoreni.
Sigurno je da će biti ograničen broj putnika u prevozu, dok se još raspravlja što će biti s fitness centrima.
Odluka kada su u pitanju ugostitelji još nije doneta, pa još uvijek postoji i mogućnost da im se ograniči radno vreme, da se smanji broj gostiju u lokalima ili da se dopusti samo rad na terasama.
Kada je reč o crkvama, razmišlja se da se verski obredi obavljaju online, putem TV-a ili radija.
Cilj je, kako navode u Vladi Hrvatske, da do Božića i Nove godine broj novozaraženih počne padati.
„To je premijerova inicijativa koja je izneta na sastanku sa županima. Cilj nije zatvaranje, nego želimo s restriktivnijim merama u najvećoj mogućoj meri sačuvati zdravstveni sistem, ali i privredu“, kažu u Vladi
Inače, epidemiolozi su u ponedeljak Vladi i Štabu poslali svoj predlog mera koji je bio osnova za raspravu.
Jutarnji list je imao uvid u taj dokument kojim epidemiolozi traže da se nove strože mere uvedu na najmanje četiri nedelje odnosno do „postizanja 14-dnevne incidencije od 50 zaraženih na sto hiljada ljudi ili niže.
U ovom je trenutku incidencija zaraženih u razdoblju od 14 dana na sto hiljada stanovnika na nivou Hrvatske viša od 900, što ukazuje da je epidemija izmakla kontroli.
U dokumentu epidemiolozi navode da je neke mere trebalo doneti i ranije, kao i da se neke mere ne sprovode u potpunosti.
Epidemiolozi su kao najrizičnija mesta i događaje označili noćne klubove, venčanja, druge vrste privatnih okupljanja više obitelji, veća verska okupljanja i sportske događaje u zatvorenim prostorima.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: