Hrvatsku su pogodile najrazornije poplave u proteklih nekoliko godina, veoma slične onima sa kojima se ova država suočavala 2014. godine. Već deo zemlje je totalno poplavljen, na terenu se nalaze na stotine pripadnika spasilačkih službi, koji na sve načine pokušavaju da u što kraćem roku evakuišu ljude iz poplavljenih područja i naprave nasipe kojima će zaustaviti nadolazeće bujice vode. Na sve to, pojedini hrvatski političari koji čine sam državni vrh, "pokušavaju da smire" uplašene građane govoreći im da je situacija mnogo gora u drugim evropskim zemljama, poput Italije, koja se takođe suočava sa katastrofalnim poplavama.

Naime, u trenutku kada se cela država suočava sa pravom katastrofom, hrvatski premijer Andrej Plenković poručuje građanima da na Guglu vide šta se dešava u Italiji.

Foto: N1

Plenković je, inače, ovo izjavio nakon što je posetio najgore pogođen region – područje Karlovca, na kom je u zgradi Karlovačke županije održan radni sastanak njega i ministara, predstavnika lokalne zajednice i nadležnih službi o daljim aktivnostima svih sastavnica sistema bezbednosti i civilne zaštite s ciljem pomoći stanovništvu i sprečavanja šteta zbog porasta vodostaja.

Nakon sastanka, Plenković se obratio novinarima i prisutnim građanima. Novinari su iskoristili priliku i upitali Plenkovića da li je sve moglo biti sprečeno.

On je samo kratko naveo da je sistem odbrane možda mogao da bude bolji i pozvao građane da na internetu pogledaju šta se dešava u okolnim državama.

Hrvatska poplave Foto:TANJUG/ FOTO HINA/DAMIR SENČAR

“Pogledajte širu sliku, odite na Gugl, pogledajte šta se dešava u Italiji pa ćete videti kako je to, još je gore nego kod nas. Ovo su ogromne prirodne nepogode, bila je izvrsna koordinacija i županije i opština i gradova, HV-a, policije, HGSS-a”, rekao je Plenković.

Vodostaj reke u Karlovcu dostigao istorijski rekord

Inače, upravo u mestu koje je posetio Plenković se noć pre toga dogodila nezapamćena nepogoda.

Naime, u sredu uveče kroz Karlovac je prošao veliki vodeni talas, a vodostaj reke Korane je dostigao rekordan nivo od 852 centimetra.

Hrvatska poplave Foto:FOTO HINA/ DAMIR SENČAR

Tako je Korana je u Karlovcu u ponoć izjednačila istorijski rekord iz 2015. godine od 852 centimetra, koji se zadržao celu noć.

Na teritoriji ovog područja, već tri dana je na snazi vanredno stanje.

Ipak, trenutno najkritičnija tačka u Hrvatskoj jeste Hrvatska Kostajnica, u kojoj od juče vodostaj Une stagnira, ali podzemne vode i dalje prodiru.

Meštani ovog grada danima se bore sa bujicama i pokušavaju da izbace vodu iz kuća, a voda je čak u utorak uveče stigla i do samog centra grada koji je sada već dva dana zaredom potpuno poplavljen.

Foto: MUP

Inače, Hrvatska Kostajnica se šesti put brani od poplava u proteklih devet meseci. Na odbrani ovog grada angažovano je 300 vojnika.

Kritično i u ostatku zemlje

Kada je reč o ostatku Hrvatkse, u četvrtak je teško pogođen i Sisak u kom je u jutarnjim časovima popustio privremeni savski nasip, zbog čega su vojska i policija hitno krenule ka tom gradu i u njemu danonoćno rade na suzbijanju štete.

Ništa bolja situacija nije ni u Donjoj Stubici na severu zemlje u kojoj je voda odnela pešački most.

Kako prenose hrvatski mediji, građani su se okupili pored mosta ne bi li videli hoće li velike količine vode usled padavina poplaviti područje i dvorišta uz blizini. Baš u tom trenutku, voda je odnela most.

Za njih ovo predstavlja ogroman problem jer je zbog toga Donja Stubica danima odsečena od okolnih mesta.

Sa druge strane, situacija u Lici se popravlja, ali i dalje poplavljeno nekoliko naselja u okolici Gračaca. Takođe, reka Zrmanja u Obrovcu se povlači nakon što je u ponedeljak ujutro vodostaj dostigao rekordna 302 centimetra.

Sa poplavama se bori i ostatak regiona, u Sloveniji 16 klizišta

Pored Hrvatske, sa katastrofalnim poplavama se suočava i Bosna i Hercegovina, u mnogim opštinama Republike Srpske proglašeno je vanredno stanje, a od srede uveče kiša ne prestaje da pada na teritoriji Srbije.

Meterorolozi navode da se sve ovo događa zbog uticaja ciklona sa centralnog Mediterana, koji donosi pljuskove.

Pročitajte još:

Kritično je i u Sloveniji, u kojoj se pokrenulo najmanje 16 klizišta, a najviše ih je u severoistočnom delu zemlje.

Vatrogasci u Celju, Mariboru, Murskoj Soboti i Putju i nekoliko noći zaredom otklanjaju posledice obilnih padavina.

Vatrogasci su ispumpavali vodu iz podrumskih prostorija stambenih i drugih objekata, čistili propuste, uklanjali oboreno drveće i postavljali vreće sa peskom.

Materijalna šteta za sada nije poznata, a zbog izlivanja vodotokova obustavljen je saobraćaj na putevima širom zemlje.

BONUS VIDEO Poplave u Hrvatskoj – Gračac

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare