Zamenik libanske ekstremističke organizacije Hezbolah šeik Naim Kasem izjavio je da je jedini siguran put do prekida vatre na libansko-izraelskoj granici potpun prekid vatre u Gazi.
„Ako postoji prekid vatre u Gazi, mi ćemo prestati bez ikakve diskusije“, rekao je Kasem u intervjuu za Asošijeted pres u političkom sedištu organizacije u južnom predgrađu Bejruta.
Učešće Hezbolaha u ratu Izraela i Hamasa on je opisao kao „front podrške“ tom svom savezniku i rekao da „ako rat stane ta vojna podrška neće više postojati“.
On je dodao da ako Izrael smanji svoje vojne operacije, bez formalnog sporazuma o prekidu vatre i punog povlačenja iz Gaze, onda su uticaji po sukob na libansko-izraelskoj granici manje jasni.
„Ako je ono što se bude desilo u Gazi mešavina prekida vatre i neprekidanja vatre, rata i ne rata, mi ne možemo odgovoriti (kako ćemo reagovati) sada, jer ne znamo njegove oblike, rezultate i uticaje“, rekao je Kasem.
U proteklim nedeljama pregovori o prekidu vatre u Gazi posustaju i raste strah od eskalacije i na libansko-izraelskom frontu.
Hezbolah gotovo svakodnevno razmenjuje vatru s Izraelom duž granice u proteklih devet meseci.
Zbog tog sukoba niskog nivoa desetine hiljada ljudi je raseljeno s obe strane granice.
U junu je izraelska vojska odobrila i potvrdila planove za ofanzivu u Libanu, ako se ne postigne diplomatsko rešenje sukoba.
Svaku odluku o takvoj operaciji mora da donese političko rukovodstvo zemlje.
Neki izraelski zvaničnici su rekli da teže diplomatskom rešenju i nadaju se da će se izbeći rat.
U isto vreme oni upozoravaju da će se razaranje viđeno u Gazi ponoviti ako rat izbije.
Hezbolah je moćniji od Hamasa i veruje se da ima veliki arsenal raketa i projektila koji mogu da pogode svako mesto u Izraelu.
Kasem je rekao da ne veruje da Izrael ima sposobnost, niti da je doneo odluku da sada pokrene rat i u Libanu.
On je upozorio da ako ta zemlja namerava da započne ograničenu operaciju u Libanu ne bi trebalo da očekuje da će borbe ostati ograničene.
„Ako Izrael bude vodio rat to znači da ne kontroliše njegov obim, ni ko ulazi u njega“, rekao je Kasem, očito aludirajući na saveznike Hezbolaha u takozvanoj „osovini otpora“ u regionu, koju podržava Iran.
Naoružane grupe u Iraku, Siriji, Jemenu i potencijalno samom Iranu mogu se umešati u slučaju sveopšteg rata koji bi mogao da u sukob uvuče i SAD, najbližeg saveznika Izraela.
***
BONUS VIDEO – Global fokus: Koliko je daleko mir u Ukrajini i Gazi?