Kina je juče usvojila kontroverzni zakon o nacionalnoj bezbednosti za Hongkong koji joj praktično olakšava da kažnjava demonstrante i podriva autonomiju grada. Danas su učinjena i prva hapšenja pod novim zakonom, a privedeni su aktivisti za nezavisnost Hongkonga koji su se okupili na protestu.
Policija je masovna privodila, a bezbednosne snage su objavile da je zadržano više od 370 ljudi što zbog nezakonitog okupljanja, što zbog kršenja upravo novog zakona. Nekolicina je uhapšena zbog nošenja britanskih zastava i poziva na nezavisnost Hongkonga.
#BREAKING: Around 370 arrests, including 10 (6M&4F) for breaching #NationalSecurityLaw, have been made today. A total of 7 officers were injured on duty. Among the serious injuries, one was stabbed by a rioter with a dagger and three were hit by a rioter driving a motorcylce.
— Hong Kong Police Force (@hkpoliceforce) July 1, 2020
Three females were arrested respectively for showing materials with #HKIndependence slogans in #CausewayBay, violating #NSL. Anyone who organises, plans, commits or participates in committing secession or undermining national unification shall be guilty of an offence. pic.twitter.com/SB3vYQyiha
— Hong Kong Police Force (@hkpoliceforce) July 1, 2020
Neki ovo nazivaju „krajem Hongkonga“, naročito onog koji smo poznavali. Organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesti Internešenel (Amnesty International) opisala je pomenuti zakon kao „najveću pretnju ljudskim pravima u skorašnjoj istoriji Hong Konga“. Evropski parlament je doneo odluku da tuži Kinu Međunarodnom sudu pravde u Hagu ukoliko zakon bude usvojen. Vašington započinje praktično uvođenje sankcija Hongkongu.
#HongKong: Declaration by @JosepBorrellF on behalf of the ?? :
➡️ the EU reiterates its grave concerns about the adoption of the National Security Law
➡️ it is essential that the existing rights and freedoms of residents are fully protected
— EU Council Press (@EUCouncilPress) July 1, 2020
Hongkong je oduvek i trebalo da ima zakon o nacionalnoj bezbednosti, ali grad nikada nije uspeo da ga usvoji zbog nepopularnosti. Zato je Kina uskočila da se pobrine da Hongkong ima pravni okvir da reaguje ukoliko smatra da su bezbednost i autoritet ugroženi.
Detalji 66 članova zakona držani su u tajnosti dok nije usvojen, piše BBC. Zakon praktično kriminalizuje sva dela separatizma (otcepljivanja od zemlje), subverzije (podrivanja moći i autoriteta centralne vlade), terorizma (nasilja ili zastrašivanja ljudi) i saradnje sa stranim silama.
Zakon je, ironično, stupio na snagu sat vremena pre 23. godišnjice otkada je Velika Britanija grad predala Kini u nadležnost. Peking je na ovaj način obezbedio sebi moć da oblikuje život u Hongkongu na način na koji to nikada ranije nije mogao da čini, a kritičari kažu da će ovaj zakon direktno ugroziti proteste i slobodu govora.
Sam grad će imati obavezu da formira komisiju za nacionalnu bezbednost u cilju primene zakona, a u njenom radu će učestvovati i savetnik koga će imenovati Peking.
Šef izvršne vlasti u Hong Kongu imaće ovlašćenje da postavlja sudije koji će voditi procese iz domena nacionalne bezbednosti, što izaziva strahovanja od sužavanja nezavisnosti sudstva. Takođe, kako prenosi BBC, Peking će imati nadležnosti da interpretira zakon. Ukoliko pomenuti zakon budu u sukobu sa bilo kojim pravnim aktom koje usvoje vlasti u Hong Kongu, kineski zakoni će imati prioritet.
Mnogi smatraju da ovaj zakon podriva slobode koje Hong Kong čine specifičnim u odnosu na ostatak Kine. Stanovnici Hong Konga veoma cene građanske slobode, kao što su sloboda govora, pravo na protest, kao i nezavisno sudstvo, što je omogućeno mini-ustavom, takozvanim Osnovnim zakonom koji je usvojen kada je Hong Kong vraćen pod okrilje Kine 1997.
Poslednjih godina u Hong Kongu je održano mnoštvo protesta sa zahtevom za većim pravima. Naročito su prošle godine demonstracije bile masovne zbog zakona koji je omogućavao izručenje optuženih sudovima u Kini.
Međutim, kako ocenjuju analitičari, kao i drugi slični koje je usvojio Peking, i ovim zakonom se može manipulisati kako bi se ostvario cilj Komunističke partije da suzbije bilo koji politički potez koji smatra pretećim. Malo je posvećenijih gušenju disidentskih aktivnosti od kineske partije.
Kina, međutim, prilično rizikuje ovim potezom jer što više bude stezala obruč oko Hongkonga i nastojala da uspostavi sveobuvatnu kontrolu, sve više građana će se svrstavati u prodemokratski kamp.
Pratite nas i na društvenim mrežama: