Foto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Bivši makedonski premijer Nikola Gruevski osuđen je u odsustvu na još godinu i po dana zatvora zbog nasilja nad političkim protivnicima. Gruevski je već osuđen na dve godine zatvora u slučaju „Tenk“ zbog protivpravnog uticaja tokom nabavke službenog blindiranog „mercedesa“ za potrebe makedonske vlade.

Skopski krivični sud je Gruevskog osudio za naručivanje nasilja nad odbornicima tada opozicionog SDSM u gradskoj opštini Centar 2013. godine, kada je bio premijer i lider VMRO DPMNE.

Drugoptuženi u slučaju nazvanom „Šamari u Centru“, tadašnji bliski saradnik Gruevskog i ministar za saobraćaj i veze Mile Jankieski nepravosnažno je uslovno osuđen na godinu zatvora, ako u naredne četiri godine napravi drugo krivično delo, piše Insajder.

Ovo je prva presuda za Janakieskog, za koga se vodi više sudskih postupaka za krivična dela napravljena u vreme dok je bio ministar u vladi Nikole Gruevskog.

U četiri postupka je optužen zajedno sa Gruevskim (TNT, Titanik, Trajektorija i za organizaciju nasilja u parlamentu 27. aprila).

Gruevski je već osuđen na dve godine zatvora u slučaju „Tenk“ zbog protivpravnog uticaja tokom nabavke službenog blindiranog „mercedesa“ za potrebe makedonske vlade, što znači da sada ima tri i po godine ukupne zatvorske kazne ako se vrati u Severnu Makedoniju, pišu makedonski mediji. Maddžarske vlasti odbile su da izruče Gruevskog Severnoj Makedoniji.

Foto: EPA-EFE/ZOLTAN MATHE HUNGARY OUT

 

Gruevski trenutno boravi u Budimpešti gde je u novembru 2018. dobio politički azil nakon što je napustio makedonsku teritoriju tvrdeći da je predmet političkog progona.

Gruevski je nedostupan za makedonske vlasti, ali je novoizabrani ministar pravde u toj zemlji Boran Maričić nedavno izjavio da će Severna Makedonija uputiti novi zahtev vlastima u Mađarskoj za ekstradiciju Gruevskog i pored toga što su mu tamošnje vlasti odobrile politički azil.

Nikolu Gruevskog, lidera VMRO DPMNE koji je na vlasti bio skoro 11 godina, smatrali su najmoćnijim čovekom u toj državi.

Njegovom političkom padu doprinela je i serija prisluškivanih razgovora, takozvane bombe, koje je tadašnja opozicija danima objavljivala. Upravo na osnovu jednog od njih došlo je do ove osuđujuće presude Gruevskom.

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar