Foto:EPA-EFE/PANTELIS SAITAS

Dok hrvatski naučnici apeluju na pridržavanje mera i upozoravaju da se mora "žrtvovati" jedno leto, kako bi se potpuno suzbio koronavirus, u Grčkoj najavljuju ukidanje pojedinih zabrana i odlazak na plažu već u maju.

Planove za 2020. stavite na čekanje, čak i kad se broj novozaraženih slučajeva počne smanjivati, nije gotovo, niti možemo znati kad će biti, poručuju dvojica poznatih hrvatskih naučnika, Ivan Đikić i Igor Štagljar.

„Upravo zato je važna poruka danas svim građanima da više ne misle da je virus pobediv s toplim vremenom, da je virus pobediv s bilo kakvim spoljnim faktorima i da ćemo imati vakcinu do leta. Odgovor na to je, ne dok god ne razvijemo vakcinu, a ona će doći najranije krajem ove ili početkom iduće godine. Do tada jedino što funkcioniše je dobar zdravstveni sistem, koji može pomoći obolelima i striktno pridržavanje svih mera“, rekao je naučnik Ivan Đikić za RTL.

Posledice kašnjenja sa strožim merama vidljive su na primeru SAD-a gde je proteklih desetak dana gotovo cela naučna zajednica pozivala predsednika Donalda Trumpa da proglasi opšti karantin, ali on je tu odluku prepuštao guvernerima, a neki od njih su se dugo opirali toj ideji – što je stvorilo dosad neviđeni pritisak na bolnice.

Foto: EPA-EFE/ANTONIO BAT

U Hrvatskoj će ova sezona biti izgubljena

U Hrvatskoj prema najavama članova štaba realno je očekivati da će za nekoliko nedelja sa padom broja zaraženih ukinuti pojedine mere, ali do potpune otvorenosti granica prema drugim državama, neće doći još mesecima. Drugim rečima, osim domaćih turista koji čine deset odsto noćenja – ova turistička sezona je vrlo verojatno izgubljena.

„Ja sam mišljenja da će se nakon tri meseca izolacije broj slučajeva smanjivati do te mere da će biti moguće olabaviti neke mere izolacije. Recimo jedan deo radno sposobne populacije moći će da se vrati na posao kako bi se smanjio uticaj na ekonomiju. To ne znači da će se stvari odmah vratiti u normalu“, kaže Štagljar.

Sa njim se slaže i Đikić.

„Potrebna je stvarno disciplina, biće potrebno o nošenje maski. Biće potrebno promeniti komunikaciju. Prestaćemo ovo leto da idemo na plažu u grupama. Nećemo ovog leta svi zajedno sediti po barovima. Je li to ogromna žrtva za jedno leto? Ja vjerujem da nije, jer ako se budemo ponašali ovog leta i ove jeseni na taj način svi zajedno, onda će nam sledeće godine biti bolje. Ako se ne budemo pridržavali toga onda ćemo imati problema“ kaže on.

To se vidi i na primeru Kine i Hong Konga gde se pojavio drugi talas novoobolelih. Zbog toga je važno biti oprezan i kad prođe vrhunac.

„Moram da naglasim da neće biti moguće vratiti se na normalu dok se neki lek ne pronađe ili dok se ne razvije vakcina što će biti najmanje za godinu dana. Moraćemo da naučimo da živimo ovako kako živimo sada u sledećih 12 meseci, ako ne pronađemo neki lek“, rekao je Štagljar.

Đikić također naglašava da 2020. neće ići po planu.

„Ova 2020. neće biti onakva kakvu smo planirali. Moja porodica i ja imali smo planove kao i sve druge za leto i Uskrs. I sve to moramo da otkažemo jer shvatamo da samo s tim novim merama koje su nam uvedene ćemo moći da savladamo ovu pandemiju virusom jer verujem da će 2021. godina biti normalnija s pojavom vakcine“, rekao je Đikić za RTL.

Foto:EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Grci se spremaju za plažu

Sa druge strane grčki lekari procenjuju da bi popuštanje restrikcija zbog pandemije novog korona virusa u njihovoj zemlji moglo početi već u maju, a u julu će se verovatno moći i na plažu, preneo je sajt vesti in.gr, uz ocenu da su njihove procene „opimistične“, dok ima onih koji upozoravaju da ni tada život neće biti kao pre pandemije.

“Teško je predvideti budućnost, ali Grčka radi veoma dobro”, rekao je za državnu novinsku agenciju APE-MPE predsednik Nacionalnog saveta Grčke za istraživanje tehnologije i inovacija Emanuil Dermicakis, profesor genetike Medicinskog fakulteta Univerziteta u Ženevi i direktor Centra za genetiku “Health 2030”.

“Ako znatno opadne broj obolelih i umrlih, razgovaraćemo o ublažavanju mera. Verujem da će od maja mere početi da popuštaju, ali postepeno, po strategiji, s prioritetima. Verujem da će ljudi u julu moći komotnije da idu na plaže, a možda i da putuju na ostrva. Ali sve to samo ako razvoj bude kakav je sada”, rekao je taj genetičar.

Sa 11 miliona stanovnika, Grčka po podacima od ponedeljka uveče ima 1.755 obolelih, ukupno 79 umrlih (šest više nego dan ranije), dok je 78 ozdravilo od koronavirusa.

April je presudan za koronavirus u Grčkoj, rekao je za atinsku TV-MEGA profesor kliničke virusologije na Univerzitetu na Kritu Jorgos Survinos, koji je i član Upravnog odbora Grčke organizacije za javno zdravlje (pandan Institutu “Batut” u Srbiji).

Survinos je objasnio da je april presudan jer je već prošao značajan deo periodaa “postepenog razvoja i širenja korona virusa u društvu”, a od presudnog je značaja da to i dalje bude postepeno.

On zato smatra da će brojevi i dalje rasti, da još nije dostignut vrhunac širenja, te “kada trend krivulje bude silazni, tada ćemo moći da razgovaramo o izmeni mera ograničenja i možda njihovom postepenom popuštanju”.

“Ali ne očekujem da će se to dogoditi u aprilu. Povoljniji scenario je početak maja”, rekao je Survinos.

Međutim, profesor politike javnog zdravstva u Londonskoj školi ekonomije i predstavnik Vlade Grčke, u međunarodnim organizacijama za COVID-19, Elias Mosialos rekao je da je veoma uzdržan, posebno prema otvaranju škola.

“Ako se odlučimo za otvaranje škola, to bi trebalo učiniti samo za učenike završnih razreda, i to po smerovima nastave, da se svi učenici ne vrate odjednom”, objasnio je on za TV SKAI.

“Nismo u normalnim uslovima, moramo drugačije da razmišljamo”, rekao je on.