Foto: Top Photo / ddp USA / Profimedia

Kineski grad Haičeng je evakuisan nekoliko sati pre zemljotresa magnitude 7,3 koji se dogodio 4. februara 1975. Kako su uspeli da se spasu?

Naime, navodi se da su uspeli da predvide potres na osnovu posmatranja ponašanja životinja.

Literatura je zabeležila vezu između zemljotresa i ponašanja životinja još u Grčkoj četiri stotine godina pre Hrrista. Jedno od takvih svedočenja zabeleženo je u jesen 1969. na ribnjaku Lipovljani, sedamdesetak kilometara istočno od sela Strašnik, koje je bilo epicentar potresa u ponedeljak ujutro kod Petrinje, pišu na 24 sata.

Pročitajte još:

Upravnik ribnjaka Ivan Ibriks s dvadesetak ribara je pecao u kanalu unutar ribnjaka, u kojem se na malom prostoru našlo 3000 kg ribe, piše u časopisu „Ribarstvo Jugoslavije“ broj. 6/1969. U 9.11 minuta „riba se strahovito uznemirila, počela je juriti amo tamo, skakati iznad vode“, navodi se u časopisu koji danas nosi naziv Ribarstvo (Croatian Journal of Fisheries).

Petnaestak do dvadeset sekundi nakon toga dogodio se potres u Banjoj Luci, udaljenoj oko 60 km vazdušnom linijom od Lipovljana. Za vreme potresa riba se potpuno umirila, a voda zatalasala kao da je projurio motorni čamac i sva zamutila. Ribarima je bilo jasno da je riba osetila potres pre njih i postali su svesni da su bili očevici tog retkog prirodnog fenomena, napisao je Cvjetan Bojčić, dugogodišnji direktor Poslovne zajednice slatkovodnog ribarstva Jugoslavije.

Zamljotres u Banja Luci imao je jačinu od 6 stepeni Rihtera. Od njega je poginulo 15 osoba, a 1.117 ljudi bilo je teže i lakše povređeno. Potpuno je uništeno 86.000 stanova, te su stradale brojne druge građevine.

Stručnjak za ponašanja životinja Boris Antunović iz Osijeka objašnjava da se nekoliko minuta ili sekundi pre zemljotresa javljaju u blizini epicentra elektromagnetski impulsi koje životinje mogu da osete, pa stoga menjaju ponašanje.

„Vrlo verovatno, navedena zapažanja promene ponašanja riba u Lipovljani, vezana su za osećaj ovih elektromagnetskih impulsa kod riba“, kaže redovan profesor na Fakultetu agrobiotehničkih nauka.

Postoje brojna zapažanja promena u ponašanju životinja danima ili čak nedeljama pre velikih zemljotresa, čak i do 500 km od epicentra potresa. Godine 373. p.n.e. rimski istoričan Aelian zabeležio je opise pacova, pasa, zmija i lasica koji su u grupama napuštali grčki grad Helike nekoliko dana pre katastrofalnog potresa u kojem je grad poptuno potonuo, ističe Antunović.

Impresivno deluje iskustvo kineskog grada Hailenga. Grad je evakuisan nekoliko sati pre zemljotresa magnitude 7.3 koji se dogodio 4. februara 1975. Zemljotres je razorio grad i vj+eruje se da je uspešna evakuacija spasila hiljade života, kaže Antunović.

Četiri godine prie, u avgustu 1971. godine, Državni seizmološki zavod Kine počeo je da skuplja izveštaje o neobičnim ponašanjima životinja u svrhu predviđanja zemljotresa. Na osnovu takvih posmatranja i geofizičkih merenja Haičeng je evakuisan.

Posle ovoga, Kinezi su nastavili da koriste ponašanje životinja kao pomoć u predviđanju zemljotresa uz nekoliko zapaženih uspeha i nekoliko – lažnih uzbuna.

Pročitajte još:

Neobična ponašanja primećena su kod raznih životinja, uključujući mnoge vrste sisavaca, ptica, gmizavaca, riba i insekata. Recimo, grupa japanskih istraživača 2017. godine povezala je smanjenu mlečnost krava počevši od tri nedelje pre zemljotresa, kaže predavač na modulu Etologija životinja.

Boris Antunović priznaje da nije jednostavno pratiti ponašanje velikog broja životinja i povezati ih baš s vremenom neposredno pre zemljotresa.

Događalo da pojedini naučnici objave svoja istraživanja, da bi ih druga grupa naučnika osporila, kao što je bio slučaj s merenjem ponašanja životinja u posjednjim većim potresima u Italiji 2016/2017. godine, ističe Antunović i zaključuje:

„Ipak, u poslednje vreme, ova su zapažanja dokumentovana su sistemskim studijama“.

***

Bonus video:

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare