Andrej Plenković, operacija Bljesak, polaganje venaca
Andrej Plenković Foto: Ivica Galovic/PIXSELL

Danas se u Okučanima u Hrvatskoj obeležava godišnjica akcije hrvatske vojske i policije "Bljesak" u kojoj je 1995. godine u Zapadnoj Slavoniji stradalo više od 280, a proterano oko 15.000 Srba. U Hrvatskoj se ovaj dan obeležava svečano, polaganjem venaca uz prisustvo najvišeg državnog vrha.

Plenković: Bitno je da smo svi tu

„Došli smo još jednom odati počast hrvatskim herojima, našim braniteljima. Ovde je 51 kocka vedrine u spomen onima koji su dali svoj život za hrvatsku slobodu početkom maja 1995. Želim zahvaliti svima njima, njihovim suborcima, porodicama poginulih branitelja, onima koji su ranjeni“.

Izjava predsjednika Vlade Andreja Plenkovića u OkučanimaIzvještava: Vedran Balen

Posted by Večernji list on Saturday, May 1, 2021

 

Plenković nije želeo da komentariše to što je ove godine državni vrh dolazio odvojeno.

„Nije trenutak za komentarisati nešto takvo. Ali, bitno je da smo svi tu – za razliku od prošle godine“, rekao je.

Jandroković: Bljesak je pokazao šta će se desiti u Oluji

Predsednik hrvatskog Sabora Goran Jandroković rekao je da je došao u Okučane da je operacija Bljesak  „slomila je kičmu projektu Velike Srbije“.

– U ime Hrvatskog sabora, s velikim ponosom došao sam ovde da iskažem poštovanje hrvatskim herojima koji su izveli jednu od najvažnijih operacija Domovinskog rata, operaciju Bljesak, kojom su slomili kičmu  projektu Velike Srbije i pokazali agresoru šta će se dogoditi nekoliko meseci kasnije u briljantnoj akciji Oluja – kazao je Jandroković.

Na pitanje novinara da prokomentariše to što je obeležvanje godišnjice ostalo u senci sukoba Andreja Plenkovića i Zorana Milanovića, odgovorio je da na današnji dan ne želi da komentariše podele.

Milanović položio venac

Foto: Ivica Galovic/PIXSELL

Nakon što je intonirana hrvatska himna, a policijski službenik Krešimir Šimić iz Slavonskog Broda pročitao imena 42 pripadnika hrvatskih snaga koji su poginuli u akciji Bljesak, predsednik Hrvatske Zoran Milanović u 9.30 položio je venac. Potom je održao kratki govor nakon kojeg nije odgovarao na novinarska pitanja.

– Na današnji dan pre sad već puno godina, hrvatski junaci su odlučnošću, znanjem, strpljenjem i hrabrošću oslobodili ovaj deo Hrvatske i nakon akcije Maslenica 1993. godine omogućili da se u avgustu 1995. Hrvatska konačno spoji i oslobodi. To je bilo malo dobrih i malo hrabrih ljudi. Radilo se o stotinama, možda hiljadama ljudi. Mi ostali smo bili na Zrinjevcu, u Ženevi, kadrovskim službama… A ovde i na drugim bojištima Hrvatske borio se mali broj ljudi. Njima večna slava i hvala – rekao je Milanović nakon polaganja venaca, prenosi Večernji list.

Obljetnica akcije Bljesak u Okučanima

Posted by Index.hr on Friday, April 30, 2021

 

U skladu sa preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, ovogodišnje obeležavanje sprovodi se uz sukcesivni dolazak državnog vrha.

Protokol sukcesivnog polaganja venaca počinje u 9 sati s razmacima od 30 minuta. Premijer Andrej Plenković i predsednik Zoran Milanović danima su se prepirali preko medija oko dolaska na obeležavanje Bljeska. Danas vence polažu odvojeno – Milanović u 9 i 30, zatim predsednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković u 10 sati, a potom predsednik Vlade Andrej Plenković u 10.30 sati.

Proterano 15.000 Srba iz Slavonije

Tokom dvodnevne operacije „Bljesak“, započete 1. maja 1995. godine oko pet sati ujutru artiljerijskim napadom na Pakrac, hrvatska vojska je preuzela kontrolu nad zapadnom Slavonijom. U akciji „Bljesak“ stradao je veliki broj srpskih civila, a oko 15.000 njih napustilo je to područje. Prema podacima Dokumentaciono informacionog centra Veritas, u toj akciji je ubijeno ili nestalo 283 Srba iz zapadne Slavonije. Veritas navodi da su do sada pronađeni posmrtni ostaci 162 osobe, a da se 121 i dalje vodi kao nestala. Najviše žrtava bilo je u selima Medari i Paklenica.

Zbog ratnih zločina počinjenih u akcijama „Bljesak“ i „Oluja“, Tribunal za ratne zločine u Hagu pripremao je optužnicu protiv tadašnjeg predsednika Hrvatske Franja Tuđmana koji je umro 1999. godine. Haški istražitelji su saslušali više hrvatskih oficira osumnjičenih za zločine u akciji „Bljesak“, ali protiv njih nisu podignute optužnice.

Pred sudovima u Hrvatskoj, Srbiji i Bosni i Hercegovini, protiv pripadnika hrvatskih snaga pokrenuto je nekoliko krivičnih postupaka za zločine u toj akciji, ali oni nisu odmakli dalje od pretkrivične faze.

***********

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar