U Pojasu Gaze, sedam bolnica i 21 zdravstveni centar primarne zdravstvene zaštite nalaze se "van funkcije", a 64 pripadnika medicinskog osoblja je ubijeno u izraelskim vazdušnim napadima, rekao je danas portparol palestinskog ministarstva zdravlja Ašraf el Kidra.
El Kidra je naveo da su uništena i 23 vozila hitne pomoći, objavio je CNN, navodeći da ne može nezavisno da proveri broj žrtava.
Kancelarija Ujedinjenih nacija za koordinaciju humanitarnih poslova saopštila je u četvrtak da je više od 60 odsto ustanova primarne zdravstvene zaštite u Gazi zatvoreno, a da su bolnice na ivici kolapsa zbog nedostatka struje, lekova, opreme i specijalizovanog osoblja.
Najveći napad na bolničke kapacitete u Gazi bio je bombardovanje bolnice Al Ahli Arab u kojem je više stotina ljudi poginulo, među kojima i deca.
Kako je saopšteno, napad se dogodio bez ikakvog upozorenja. Granata je pala na bolnicu u kojoj je bilo više pd 1.000 ljudi.
Hamas je saopštenjem na svom Telegram kanalu reagovao na napad na bolnicu u Gazi i nazvao ga „genocidom“.
Palestinski zvaničnici za napad su okrivili Izrael, koji je oštro odbacio te optužbe.
Savetnik predsednika Izraela Benjamina Netanjahua rekao je da „Izrael ne bombarduje bolnice“, a Izraelske odbrambene snage (IDF) optužile su Islamski džihad za granatiranje, a ubrzo je i ta militantna organizacija negirala odgovornost.
Zvaničnici Izraela objavili su da činjenice kojima raspolažu jasno ukazuju da je do eksplozije u bolnici došlo usled neuspešnog lansiranja rakete militanata u Gazi.
Izraelska vojska je objavila navodne presretnutne razgovore lidera Hamasa, koji su se, prema tvrdnjama Tel Aviva, odvili neposredno nakon granatiranja bolnice.
Te tvrdnje podržale su i Sjedinjene Američke Države. Prilikom posete Izraelu, predsednik Džozef Bajden rekao je da su svi izgledi da je napad izveo „drugi tim, a ne vi (Izrael)“.
Ministarstvo zdravlja Gaze koje vodi Hamas saopštilo je da je u eksploziji poginulo najmanje 500 ljudi.
Sve najnovije informacije o ovom događaju pratite u našem blogu.