Foto: MAXIMOV / AFP / Profimedia

Neki su nestali izgradnjom hidrocentrala, ali istorija većine potopljenih ruskih gradova obavijena je velom tajni.

Pročitajte još:

Mologa

Grad koji nalazio na ušću istoimene reke u Volgu , prvi put se spominje 1149. godine. Bio je centar Mološke kneževine, koja je po prvi put u petnaestom veku ušla u sastav Rusije.

Izgradnja rezervoara Ribinsk započinje 1935. godine i bila je pogubna po ovaj grad. Visina reke iznosila je 98 metara nadmorske visine, a rezervoar se gradio na 102 metara. Stanovnici su ga napustili 1941. godine, a on je potupno potopljen 1946. Ispod vode  se tada našlo 700 sela, 140 crkava, 3 manastira i 300 ljudi koji nisu želeli da napuste grad.

Još uvek je moguće uočiti ostatke zidova od cigle kada se spusti nivo vode.

Korčeva

U dokumentima se prvi put pojavljuje sredinom 16 veka. Nalazio se na obali reke Volga, takođe mu je presudila industrijalizacija.  Gradnjom kanala „Moska-Volga“ biva potopljen. Pet godina kasnije izbačen je iz registra gradova, a preživelo je samo groblje sa ruševinama Kazanske crkve i kamena kuća trgovaca Roždestesevnskih.

Kaljazin

U letopsiima iz dvanaestog veka spominje se kao manastir. Široj javnosti prikazao ga je ruski putopisac Afanasij Nikitin u svojim beleškama „Putovanje iza tri mora“. On je u njemu boravio u 15 veku, kada je delo i nastalo.

Posećivali su gai ruski carevi Aleksandar II i Aleksandar III.

Najsatriji deo grada, istorijski i arhitektosnki spomenici potopljeni su zbog izgradnje Ugličke hidrocentrale.

Interesanta je sudbina kaljazinskog Nikoljskog hrama čiji se zvornik uzdiže iznad vodenog prostranstva.

Foto: Dmitry Serebryakov / AFP / Profimedia

Vasjegonsk

Gogolj ga spominje u knjizi „Mrtve duše“, Leonid Platov je u njega smestio radnju romana „Arhipelag nestalih ostrva“.

Glave mu je došlo punjenje rezervoara Ribinsk.Obnovljen je na novom mestu, dalje od obale, gde su premešteni i njegovi stanovnici.

Pre dvanaest godina nivo vode pomerio se za osam metara, te su se pojavili temelji kuća, pločnici i ostaci kuća.

Kitež

Legendarni grad Kitež nalazio se u Nižnjegoradskoj oblasti na obali jezera Svetlojar. O njemu se govori u „Kitežskom letopisu“ sa kraja 18. veka.

Prema predanju, veliki knez Georgije Vladimirski, kome se svidela obala jezera Svetlojar, naredio je da se sagradi kameni grad Kitež. Prelep grad podignut je 1168. godine: crkve sa zlatnim kupolama, zidovi od belog kamena, kule, plemićke kamene palate.

Legenda kaže da je Batu Han tokom pohoda na Rusiju krenuo da zauzme Kitež. Nije mogao da ga pronađe, grad je nestao ispod jezera Svetlojar. I do danas je grad nevidljiv. Ponekad se može videti kako se manastiri i dvorci, zidovi i dvorišta odražavaju u vodi, a noću se čuju zvona.

Prema jednoj verziji, pretpostavlja se da je Kitež otišao ispod zemlje i da nije nestao pod vodom. Prema drugoj, stene su štitile grad od Batu Hana, a treći veruju da je Kitež postao grad duhova.

 

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar