Mauricijus izlivanje nafte sa broda
Foto:Tanjug/Gwendoline Defente/EMAE via AP

Curenje nafte iz teretnog broda koji se 25. jula nasukao na koralni greben blizu Mauricijusa izaziva ekološku katastrofu, ugrožava korale, ribe i ostali morski život u Indijskom okeanu.

Aktivisti Grinpisa upozorili su da će isticanje nafte verovatno biti najgora ekološka kriza u istoriji Mauricijusa.

Vlasti Mauricijusa proglasile su vanredno stanje nakon što je iz japanskog broda „MV Vakašio“, koji se 25. jula nasukao na tamošnji koralni greben, počela da curi nafta.

Foto:Tanjug/Georges de La Tremoille/MU press via AP

Nafta se u moru kod Mauricijusa toliko raširila da se vidi i iz svemira.

Premijer Pravind Jugnaut rekao je kako je vanredno stanje proglasio jer njegova država „nema veštine ni ekspertizu“ za rešavanje problema nasukanog broda te je apelovao na Francusku, čije je ostrvo Reinion u relativnoj blizini, da im pomogne.

Foto:Jean Aurelio PRUDENCE / AFP / Profimedia

Predsednik te zemlje Emanuel Makron mu je odgovorio da može da računa na njih.

Foto:Tanjug/Gwendoline Defente/EMAE via AP

„Kad je biodiverzitet u opasnosti, treba hitno reagovati“, objavio je na društvenoj mreži Tviter.

Mauricijus izlivanje nafte sa broda
Foto:EPA-EFE/PIERRE DALAIS

Najavili su da će s Reiniona na Mauricijus, koji se može pohvaliti nekim od najlepših koralnih grebena na svetu i koji uveliko zavisi o turizmu, stići potrebna oprema.

Foto:Daren Mauree / AFP / Profimedia

„MV Vakašio“ je u vlasništvu japanske kompanije „Nagašiki Šiping“, ali registrovan je u Panami. U trenutku kad se nasukao bio je prazan, ali samo što se tiče tereta. Na njemu je bilo i oko 4.000 tona goriva.

Foto:EPA-EFE/LAURA MOROSOLI

Iz te su kompanije poručili da su curenju kumovali loše vreme i konstantno nabijanje talasa, zbog kojeg je došlo do pukotine u tankeru. Međutim, isto tako tvrde da su uspostavili mere prevencije oko broda te da će učiniti sve što je u njihovoj moći da spreče daljnje zagađenje.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar