Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO) traži 350 miliona dolara kako bi povećala aktivnosti u borbi protiv gladi i poboljšala životne uslove zbog prehrambene krize koja bi mogla nastati kao posledica pandemije.
Iako puni i dugoročni uticaj pandemije na obezbeđivanje hrane tek treba da se vidi, već sada ima pokazatelja da se u zemljama koje su pogođene glađu ljudi sve teže bore za pristup hrani zbog toga što padaju prihodi, a cene hrane rastu, navodi se u saopštenju FAO.
Ako poljoprivrednici nemaju pristup svojim poljima ili nemaju sredstva ili pristup kupovini semena i drugih potrepština za sadnju ili za kupovinu hrane za životinje, sezona sadnje će biti propuštena, uzgajanje će značajno opasti i životinje će uginuti.
To, kako se navodi u saopštenju, znači da će i manje hrane biti dostupno i u ruralnim i u urbanim sredinama.
„Ne možemo čekati da završimo bavljenje uticajem na zdravlje pa da se okrenemo bezbednosti hrane. Ako sada ne počnemo da skupljamo pomoć za sredstva za život, suočićemo se sa višestrukim nestašicama hrane i mnogostruko većim računom“, upozorio je generalni direktor FAO Ku Dongju danas na brifingu o revidiranom humanitarnom odgovoru agencije UN na Kovid-19.
Novi zahtev za finansiranje FAO u iznosu od 350 miliona dolara je oko tri puta veći nego krajem marta, jer socioekonomski uticaji Kovid-19 postaju sve očigledniji. Humanitarni odgovor FAO na Kovid-19 deo je Globalnog plana za humanitarni odgovor.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare