Rusija, koronavirus
Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV/YURI KOCHETKOV

Poslednji u nizu pokušaja ruske vlade da obuzda epidemiju korona virusa je uvođenje obaveznih korona propusnica kojima će se regulisati pristup restoranima i javnom prevozu. Ruska vlada u petak je podnela parlamentu dva zakona kojima će regulisati uvođenje ovih propusnica nakon što ni neradna nedelja nije pomogla da brojke zaraženih i umrlih u toj zemlji padnu.

PROČITAJTE JOŠ:

Sa više od 8,9 miliona registrovanih slučajeva od početka pandemije, Rusija je jedna od najteže pogođenih zemalja na svetu, a razorni talas ove jeseni doveo je do novih “crnih” rekorda.

Već tri nedelje u ovoj zemlji se svakodnevno beleži više od 1.000 smrtnih slučajeva dnevno, a u subotu 13. novembra oboren je rekord – 1,241 mrtvih za 24 sata uz skoro 40.000 zaraženih. Ukupan broj smrtnih slučajava od početka pandemije dostigao je više od 254,000.

Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Crna korona slika Rusije za neke ljude očigledno je i biznis šansa, tako je “Moskov tajms” pre nekoliko dana izvestio da cveta posao sa krematorijumima, tačnije da raste interesovanje investitora za ovaj posao.

Do toga je došlo jer Rusi sve češće odlučuju da kremiraju najbliže koje su izgubili zbog virusa kao posledica velikih troškova klasičnih sahrana.

“Interesovanje za izgradnju krematorijuma značajno je poraslo u poslednjih nekoliko meseci“, rekao je “Moskov tajms” Pavel Kodiš, predsednik Ruske unije organizacija za sahranjivanje i krematorijuma.

Da li je broj umrlih tačan?

Ruske vlasti su optužene da umanjuju obim pandemije, a podaci statističke agencije Rosstat u pokazuju skoro dvostruko više smrtnih slučajeva od koronavirusa u poređenju sa vladinim podacima. Rosstat je saopštio da je 44.265 ljudi umrlo od koronavirusa u septembru – skoro duplo više od zvaničnog broja koji je objavila valda – čime je ukupan broj prema ovoj agenciji dostigao 450.000. Ukoliko je taj broj tačan onda je reč o najviše smrtnih slučajeva u Evropi.

Prema procenama tog udruženja, trenutno u Rusiji postoji oko 30 krematorijuma. Neki su u državnom vlasništvu, a neki u privatnom.

„Posao na groblju je jedna od najmonopolizovanijih i najkorumpiranijih industrija u Rusiji. Kremiranje tela je transparentniji poslovni model u poređenju sa plaćanjem visokog mita organizacijama koje poseduju monopol na grobljima“, rekao je Ilja Bultonov, šef pogrebne kuće “Cranes”.

Iako sahrana na groblju košta oko 40.000 rubalja (560 dolara) pogrebna preduzeća uzimaju mito u obliku „dodatnih usluga“ koje mogu iznositi i do 100.000 rubalja (1.400 dolara), rekao je Bortunov. Nasuprot tome, prosečna cena kremacije je oko 20.000 rubalja (280 dolara).

Reči “krematorijum” i “korona” prva su asocijacija na Indiju, zemlju koja je u maju ove godine bila najveće svetsko žarište korone. Situacija je bila tako dramatična da su zaraženi čekali ispred prepunih bolnica da neko umre i da se krevet oslobodi, dok su preminuli spaljivani u otvorenim krematorijumima u parkovima u Nju Delhiju.

Niska stopa vakcinacije kriva za veliki broj zaraženih

Situacija u Rusiji nije tako daleko odmakla kao u Indiji, ali kraj ruske korona drame se ne nazire.

Lekar za sve krive nizak procenat vakcinacije, što je paradoks ako se u vidu ima da je upravo Rusija bila prva zemlja na svetu koja je napravila vakcinu protiv korone. Rusi izgleda Sputnjiku ne veruju ili je problem to što sa ovom vakcinom nije moguće putovati na zapad jer je ni evropski ni američki regulatori nisu odobrili.

Foto: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Rusi zato u organizovanim turama dolaze na Balkan, tačnije u Beograd i Zagreb da priem Fajzer vakcinu sa kojom je moguće putovati jer je odobrena i od strane američke Uprave za hranu i lekove (FDA) i od Evropske agencije za lekove (EMA).

Lekari se nadaju da će obavezne propusnice promeniti tumornu sliku vakcinacije u Rusiji gde je samo trećina stanovnika primila cepivo. Ipak, otpor prema vakcini je veliki i u njihovim redovima, o čemu sveodoči premer jednog udaljenog grada na ruskom Dalekom istoku.

Desetine radnika Hitne pomoći u gradu Oblučje udaljenom oko 6.000 kilometara od Moskve organizovalo je masovni protest protiv obavezne vakcinacije. Grad bi mogao da ostane i bez Hitne pomoći nakon što je 15 radnika podnelo ostavku u znak protesta.

„Kažu da ne žele da dobiju vakcinu protiv koronavirusa“, rekao je glavni lekar hitne pomoći u Oblučju u sredu.

Foto: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

„Spremni smo da radimo, ali nas ostavite na miru sa ovim vakcinama. Vakcina, koliko ja znam, još nije testirana i niko ne zna kako će se manifestovati u budućnosti“, rekao je radnik Hitne pomoći i poslanik lokalne Komunističke partije Ivan Krasnoslobodcev.

Vlasti svih 85 regiona, poslednjih meseci su naredili državnim i uslužnim radnicima da se vakcinišu jer dobrovoljna vakcinacija nije dovela do planiranog imuniteta krda.

Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Mnoštvo regiona je takođe uvelo dodatne mere protiv virusa. U Moskvi, epicentru epidemije u Rusiji, zatvorene su sve radnje i usluge koje nisu nužne za svakodnevni život. U blizini prestonice Ministarstvo odbrane uspostavilo je privremeni centar za lečenje obolelih.

“U Kubinki je otvoren privremeni infekcioni centar za pomoć lokalnom stanovništvu. Bolnica ima 600 kreveta i već prima civile kojima je dijagnostikovan novi soj korona virusa“, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

Privremeni medicinski centar postoji i u Sankt Peterburga. U toj bolnici radi 220 vojnih lekara sa Medicinske akademije Kirov, koji su prošli obuku za lečenje pacijenata sa kovidom.

BONUS VIDEO: Vakcinacija dece u Americi

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare