U decembru 2021. godine, izraelska vojska je rekla da će visokotehnološka nadogradnja barijere koja je dugo okruživala Pojas Gaze zaštititi stanovnike Izraela od bilo kojeg oblika nasilja militanata.
„Danas postoji prepreka, i iznad i ispod zemlje koja će sprečiti ulazak u Izrael na najbolji mogući način“, rekao je general Eran Ofir, koji je predvodio projekat. Nadogradnja je koštala milijardu dolara i za njenu izgradnju je bilo potrebno tri godine.
Ali snimak Vašington posta pokazuje kako je 7. oktobra Hamas iskoristio slabosti te tehnologije takozvanog „Gvozdenog zida“ – izvršio je najsmrtonosniji napad u istoriji Izraela. Video prikazuje kako su Hamasovi borci neutralisali kamere dugog dometa, sofisticirane senzore i oružje na daljinsko upravljanje – taktika poznata kao „plan zaslepljivanja“, ne bi li probila visokotehnološku ogradu.
Video možete pogledati ovde.
Vašington post je rekonstruisao napad, analizirajući stotine video snimaka i fotografija koje su objavljene na internetu, uključujući vizuelne slike snimljene 7. oktobra i slike tokom priprema boraca Hamasa.
„Pregledali smo video i audio snimke snimljene kamerama koje nose militanti, pretražili snimke sa izraelskih sigurnosnih kamera i razgovarali sa svedocima. Takođe smo pregledali mape i dokumente pronađene kod ubijenih Hamasovih boraca“, piše list.
Kako je navedeno, pronađen je snimak koji pokazuje 14 odvojenih proboja barijere. Upoređujući snimke sa mapama, satelitskim snimcima i drugim podacima, reporteri su utvrdili mesto upada Hamasa – od prelaza Erez na severu do Kerem Šaloma na jugu. Izrael je saopštio da je ukupno bilo oko 30 proboja.
Video snimci obuke na kojima se vidi kako militanti napadaju makete izraelskih objekata objavljeni su na društvenim mrežama mesecima ranije i bili su dostupni svima. List je otkrio da je Hamas već nekoliko godina širio svoje kampove za obuku, aktivnost koja je vidljiva na široko dostupnim onlajn mapama. List je locirao te kampove, koristeći teren i druge karakteristike koje su mogle da se vide u video snimcima.
Oni video snimci koji su objavljeni na društvenim mrežama nakon početka napada, pokazuju da su borci Hamasa mesecima trenirali taktiku koju koju kasnije iskoristili ne bi li probili ogradu.
Ipak, analitičari smatraju da je izraelski bezbednosni vrh pogrešno procenio Hamasove namere. Zvaničnici veruju da grupa, koja kontroliše vladu Gaze, nije želela rat. Izraelska vojska je nedavno usmerila veliki deo svoje pažnje, i preusmerila deo svojih trupa, na nemire na okupiranoj Zapadnoj obali.
„Nismo verovali da Hamas ima tu sposobnost, pa nismo ni očekivali da će do tako nečega doći“, rekao je bivši zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost u Izraelu Čarls Frajlih.
Izraelske odbrambene snage odbile su da odgovore na pitanja koja je list postavio za ovu priču, rekavši da će im odgovoriti „posle rata“. Kancelarija premijera Benjamina Netanjahua, koji je pod pritiskom da podnese ostavku zbog bezbednosnih i obaveštajnih neuspeha, takođe je odbila da komentariše.
Ta „pametna ograda“, duga 65 kilometara duge duž Pojasa Gaze, imala je i podzemnu betonsku barijeru.
Projekat je javno objavljen 2016. godine nakon što je Hamas koristio podzemne tunele za napad na izraelske snage u ratu 2014. godine. Za izgradnju je bilo potrebno više od 140.000 tona gvožđa i čelika, stotinu kamera, radara i senzora. Na izraelskoj strani postavljene su osmatračnice i peščane dine kako ni najmanja sitnica ne bi promakla.
Hamas je 7. oktobra bombardovao izraelske osmatračnice, koristeći dronove i sisteme naoružanja.
Vojnici Hamasa takođe su koristili i eksploziv kako bi razneli delove nepremostive barijere.
Motorima su uništavali ogradu, a onda su usledili i buldožeri, čime je i većim vozilima bilo omogućeno da prođu.