vakcina protiv korone
Ilustracija Foto:EPA-EFE

Evropska unija danas je promenila svoja pravila o izvozu vakcina protiv koronavirusa. To joj daje pravo da blokira pošiljke u zemlje poput Britanije sa većim procentom vakcinisanih, kao i one zemlje koje ne izvoze sopstvene doze vakcina, a među njima je i Srbija.

PROČITAJTE JOŠ:

Evropska komisija izmenila je i uredbu o autorizaciji izvoza kovid-19 vakcina proizvedenih na teritoriji EU kojom su sada obuhvaćene praktično sve treće zemlje, uključujući i Srbiju.

Srbija je zajedno sa zemljama EU susedstva i zemljama iz Kovaks sistema do sada bila izuzeta od traženja dozvola za uvoz vakcina proizvednih na teritoriji EU.

U Evropskoj komisiji insistiraju na činjenici da ova mera „nije usmerena ni protiv koga“, niti da se sada „targetiraju“ zemlje u susedstvu, a pogotovo ne zemlje Zapadnog Balkana.

„Ovde se ne radi o blokadi već o postizanju transprentnosti kada je reč o izvozu vakicina kompanija koja ih proizvode na teritoriji EU. Zapadni Balkan je bitan za Evropsku komisiju i zato radimo sa faramceutskim kompanijama kako bi osigurali isporuke za region i nadamo se da će do toga uskoro i doći“, kažu u Komisiji.

Ursula Von Der Leyen Foto:AP Photo/Francisco Seco

Ovaj potez rizikuje da podstakne napetosti nakon Bregzita sa Londonom, koji je upozorio Brisel na „vakcinacioni nacionalizam“.

Šef za trgovinu u EU Valdis Dombrovskis rekao je na konferenciji za novnare da je mehanizam odobrenja za izvoz nije ciljao nijednu određenu zemlju, prenosi Rojters.

Evropska komisija, koja nadgleda trgovinsku politiku za 27 država članica EU, iznela je predlog kojim se proširuju postojeće mere koje treba da osiguraju da planirani izvoz ne ugrožava smanjeno snabdevanje EU.

Dodela izvoznih dozvola zasnivaće se na reciprocitetu i „proporcionalnosti“ – epidemiološkoj situaciji, stopi vakcinacije i pristupu vakcinama u zemlji odredišta.

Zvaničnici EU kažu da bi restrikcije izvoza takođe mogle da nastanu ako kompanije poštuju kvartalne ugovore, ali na kraju perioda preopterete zalihe.

Dombrovskis je rekao da nova pravila nisu stvorila detaljan algoritam za ovlašćenja i da će se zahtevi razmatratiti od slučaja do slučaja.

Šema će takođe proširiti mrežu za 17 susednih zemalja, uključujući Izrael, Norvešku i Švajcarsku. Ranije su bili izuzeti, ali sada će za izvoz u ove zemlje takođe trebati odobrenja.

Alarmantan treći talas

Predlog i trebao da bude tema rasprave u četvrtak na internet samitu lidera EU, čije se zemlje bore sa trećim talasom infekcije, koji je podstakao strožija zaključavanja usred spore nabavke vakcina.

Evropska komesarka za zdravstvo Stela Kiriakides rekla je da je situacija u mnogim zemljama EU „alarmantna“ sa sve većim brojem slučajeva u 19 članica EU i porastom smrtnih slučajeva u osam država.

Dok Francuska, Nemačka i Italija široko podržavaju strože izvozne zabrane onima koji ne uzvraćaju, zemlje uključujući i Holandiju, Belgiju i Irsku, opreznije su u tome da ne odbiju Veliku Britaniju.

Francuski predsednički savetnik rekao je da EU ne bi trebalo da bude neka vrsta „korisnog idiota“ u borbi protiv virusa.

Portparol vlade Velike Britanije rekao je da se sve zemlje bore protiv iste pandemije i da će Britanija nastaviti da radi sa evropskim partnerima na isporukama vakcina.

Komisija insisitra da to nije zabrana izvoza i kaže da su prioritetni sistemi uspostavljeni za vakcinaciju građana u drugim zemljama de fakto zabrane čak i ako se tako ne zovu.

Blok je rekao da je do kraja januara izvezao 43 miliona dolaza u 33 zemlje, uključujuči 10,9 miliona u Britaniju. Odobreno je oko 380 zahteva za izvoz, a samo je jedan blokiran – ona pošiljka koju je Italija trebala da pošalje za Australiju.

vakcinacija
Foto: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

EU je do sada odobrila četiri kovid-19 vakcine. Doze AstraZeneke trebale su da budu vakcinacija za mase, ali isporuke su i biće daleko manje nego što je prvobitno naznačeno.

Zemlje EU su vakcinisale oko 10 odsto svoje odrasle populacije, dok je Britanija vakcinisala više od polovine svih odraslih osoba, koji su primili najmanje jednu vakcinu.

Predlog Komisije stupiće na snagu ukoliko mu se ne usprotivi „kvalifikovana većina“ članica EU, što je vrlo malo verovatno.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar