Fetulah Gulen Foto: SELAHATTIN SEVI/ZAMAN / Sipa Press / Profimedia

Vest da je propovednik i političar Fetulah Gulen pronađen mrtav u svom domu u Pensilvaniji poput bombe je odjeknula turskim medijima. U međuvremenu su se pojavile i tvrdnje da je Gulen otrovan, pa čak i da iza toga stoji turska obaveštajna služba. Američki i turski zvaničnici nisu želeli da komentarišu ovaj slučaj, pa čak ni da potvrde da li je Gulen mrtav ili je živ.

Turski opozicioni novinski portal „Oda TV“ javio je da je Fetulah Gulen otrovan u svojoj kući u Pensilvaniji.

Navodi o trovanju Gulena ozbiljno su zabrinuli tursku javnost, ali konkretne informacije o njegovom stanju trenutno niko nema. Ankara ga tereti da je 2016. godine planirao državni udar i optužen je za terorizam. Turska je od Sjedinjenih Država tražila njegovo hitno izručenje, ali odgovor na zahtev nikada nije stigao.

Međutim, izvor agencije TASS oštro je demantovao navode o trovanju Gulena.

„Ova informacija ne odgovara stvarnosti, to je laž“, rekao je izvor, dok policija Pensilvanije kaže da ne može da komentariše te navode.

Dok institucije koje se nalaze u središtu ovog skandala komentar nemaju ili, pak, nisu im poznate informacije, turski opozicioni mediji tvrde da tragovi o Gulenu vode upravo do Istanbula i obaveštajne službe te zemlje. Obzirom na činjenicu da je Gulen već godinama zakleti neprijatelj Redžepa Tajipa Erdogana, sumnja o mogućem ubistvu trovanjem sama se javila.

Krah moćnog saveza

Gulen se davne 1999. godine preselio u Pensilvaniju i od tada živi tamo. Dok njegove pristalice navode zdravstvene razloge za dugogodišnji boravak u SAD, drugi bi Gulenovu odluku da se tamo preseli klasifikovali kao izgnanstvo. On je napustio Tursku u vreme kada je bio pod istragom zbog podrivanja vlade, koja je u tom trenutku još uvek bila čvrsto pod kontrolom turske sekularne elite. Za navodni zločin proglašen je krivim 2000. godine.

Ubrzo nakon toga, lice Turske je počelo da se menja. Redžep Tajip Erdogan je 2002. godine postao premijer sa svojom nedavno osnovanom Partijom pravde i razvoja (AKP), uprkos tome što je dobio samo jednu trećinu ukupnog broja glasova. Sekularisti su bili nezadovoljni ovim razvojem događaja, ali su ipak pozdravili eksponencijalni rast turske ekonomije početkom 2000-ih, koji se navodno dogodio pod vođstvom AKP.

U međuvremenu, islamističke ideje AKP-a počele su da postaju sve uobičajenije u zemlji. U tom kontekstu, Erdogan i Gulen su odlučili da bi mogli da krenu u strateško partnerstvo.

POGLEDAJTE JOŠ:

U godinama egzila, Gulen je izgradio impresivnu poslovnu imperiju. Njegova mreža medija u Turskoj i inostranstvu postajala je sve moćnija, škole su pripremale sledeću generaciju pobožnih, ali preduzetničkih sledbenika u Turskoj, a njegove banke su olakšale kretanje i transfer sredstava između zapadnog sveta i Bliskog istoka.

Poslovanje sa Gulenom nije nužno bio optimalan izbor za Erdogana, ali suočen sa uticajem propovednika u Turskoj i šire, to je postajalo očigledan brak iz interesa. Gulen je imao odgovarajuću infrastrukturu za Erdoganovu rastuću ambiciju.

Međutim, kobne 2013. godine imperija Erdogan-Gulen je počela da se urušava, izazivajući duboke podele u celoj zemlji. Otkriće o korupcionaškim poslovima Erdogana i Gulena šokirala je tada javnost, a njihov brak iz koristi bio je okončan.

Pokušaj puča i „terorizam“

Grupa vojnika i oficira oružanih snaga Turske pokušala je 15. jula 2016. godine da izvrši državni udar. Glavni sukob odigrao se u Istanbulu i Ankari, pri čemu je poginulo 250 ljudi,  a više od 2.000 je povređeno. Glavni krivac u očima Ankare je propovednika Fetulaha Gulena i organizacija FETO koja je povezana s njim. Tako je nekadašnji blizak savetnik Redžepa Tajipa Erdogana postao njegov najveći neprijatelj i život nastavio u SAD.

Redžep Tajip Erdogan Recep Tayyip Erdogan
Redžep Tajip Erdogan Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Turska ga tereti za pokušaj terorizma, što znači da rodnu zemlju može da se vrati samo sa lisicama na rukama. Prem tvrdnjama vlasti na čijem je čelu Erdogan, FETO“ je spreman da sruši vladu i vodi zemlju kada Gulen uspe da dođe na vlast,t koristeći sva potrebna sredstva.

Važno je prezivati se Gulen

Turske bezbednosne službe uhapsile su u maju ove godine nećaka prognanog Fetulaha Gulena i vratile ga u Tursku, objavili su lokalni mediji.

Selahadin Gulen je optužen da pripada zabranjenoj organizaciji na čijem je čelu njegov ujak, ali nije navedeno gde je priveden.

Njegova supruga Seri, učiteljica u Keniji, rekla je u video snimku na društvenim mrežama da je njen muž nestao u Najrobiju početkom maja.

Turska novinska agencija Anadolu objavila je fotografiju mlađeg Gulena u lisicama, sa turskim zastavama koje se vijore.

BONUS VIDEO Požar u Turskoj

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar