Turski predsednik odgovorio je na sve žešće kritike reakcije vlasti na razoran zemljotres koji je u ponedeljak pogodio Tursku i Siriju, a u kojem je do sada život izgubilo više od 15.000 ljudi. Radžep Tajip Erdogan je priznao kako je bilo nekih problema pri prvom odgovoru na zemljotres, ali dodao kako sada sve dobro funkcioniše.
Mnogi stanovnici Turske žalili su se na nedostatak opreme, jedinica i spasilačkih timova dok su bespomoćno čekali pokraj ruševina svojih stambenih blokova, ne mogavši da spasu zatrpane članove porodice i komšije uprkos tome što su ponekad čuli povike za pomoć, prenosi Index.
„Naravno, nije sve bilo savršeno. Pogledajte uslove spasavanja. Nije moguće biti spreman za ovakvu katastrofu. Ovo je vreme za zajedništvo, solidarnost. Ne podnosim one koji vode negativne kampanje zbog političkih interesa „, rekao je Erdogan tokom posete Hatayju, južnoj pokrajini koja ima najveći broj smrtnih slučajeva u zemlji.
Zvaničnici su potvrdili da je u nizu nedavnih zemljotresa u Turskoj poginula 12.391 osoba. Sirijske vlasti navode da je broj mrtvih u zemlji dosegao 2.992, čime se ukupan broj smrtnih slučajeva popeo na 15.383, piše Gardijan.
Stručnjaci smatraju da će broj žrtava u obe zemlje i dalje rasti te da bi mogao da se udvostruči. Erdogan je proglasio vanredno stanje u pogođenim područjima te poslao u pomoć vojsku. Takođe je obećao novi smeštaj u roku od godinu dana za one koji su ostali bez domova u 10 pogođenih provincija, gde je, prema procenama, uništeno oko 64.000 objekata.
Kemal Kiličdaroglu, čelnik glavne opozicione stranke u Turskoj, optužio je juče vladu da ne sarađuje s lokalnim vlastima i da otežava rad nevladinim organizacije koje su spremne da pruže pomoć.
„Odbijam se svrstati uz vladajuću stranku. Ovaj kolaps je upravo rezultat sustavne profiterske politike. Ako je itko odgovoran za ovu situaciju, onda je to Erdogan. Vladajuća stranka nije pripremila zemlju za potres“, rekao je Kiličdaroglu.
Preživeli u južnoj Turskoj i severozapadnoj Siriji proveli su drugu noć na hladnoći, a mnogi su se sklonili u svoje automobile ili ostali na ulicama zamotani u ćebad, previše se plašeći sklanjanja u neki objekt zbog straha od mogućeg urušavanja.
BONUS VIDEO Sestra pazi na brata ispod ruševina u Turskoj