Zašto je narod Turske besan na neke spasilačke organizacije koje povlače svoje misije? Mogu li oni koje Erdogan hapsi zaista biti krivci i na koji način će se zemljotres odraziti i na Tursku i na Siriju? O ovome je u Dnevniku na Novoj S govorio dugogodišnji dopisnik sa Bliskog istoka Borivoj Erdeljan.

„Valja znati da je Tuska ogromna zemlja. Taj istočni i jugoistočni deo, to je najsiromašnije područje. Tamo je svako mesto veliko za naše pojmove i to bi naravno bila strahovita tragedija, da se ovako nešto dogodi bliže Istanbuli i Ankari, gde broj stanovnika trostruko prevazilazi Srbiju“, naveo je sagovornik.

„Vlast i sama sad priznaje da je zakasnila, da je i više nego jedan korak u početku bila u zakašnjenju. Spasavanje traje još sa dramatičnom borbom u danima, minutima i satima. Počeo je već i talas onoga što će se sada pokrenuti kao lavina bojim se u Turskoj, jer predstoje izbori pre svega, gde taj Erdogan pokušava da dobije još jedan mandant posle 10 godina na mestu predsednika“, rekao je Erdeljan.

„Spor je bio početak, ali teško je nadoknaditi ono što je propušteno. Već ima onih koji pažljivije prate i koji se sećaju prethodnog zemljotresa 1999. godine, kada je glavni nosilac spasilačkog rada bila vojska. Ovog puta je to nešto što bi se reklo civilna zaštita koja je pod plaštom vlasti, odnosno pod plaštom politike i mnogi nalažu da je tu izgubljena efikasnost u prvom kritičnom momentu. To je opet posledica toga što je tada 1999. godine taj Erdogan video da je vojska dobila sva priznanja i da je opet postala i na neki način sebe legitimisala i da je njemu konkurent i da ugrožava njegovu autokratsku vlast“, dodao je Erdeljan.

O tome šta je još govorio Erdeljan pogledajte u videu na početku teksta.

***

BONUS VIDEO: Raste broj žrtava, potrebna svaka pomoć

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar