Foto: Savo Prelević/Vijesti.me

Ugostiteljski objekti u Tuzima danas neće raditi, krivične prijave podnete su protiv predsednika Opštine Tuzi Nika Đeljošaja i još dve osobe, a konsultacije predstavnika Vlade i Opštine će se nastaviti.

PROČITAJTE JOŠ:

To je epilog jučerašnje blokade međunarodne saobraćajnice u Tuzima, ali i ishod razgovora predsednika Opštine Đeljošaja, koji je sa poslanikom Gencijem Nimanbeguom u ime lokalne samouprave razgovarao sa potpredsednikom Vlade Dritanom Abazovićem i ministarkom zdravlja Jelenom Borovinić Bojović, nakon višesatne blokade međunarodnog puta zbog nedavno uvedenih zabrana u toj Opštini u cilju suzbijanja širenja koronavirusa.

Đeljošaj je kasno sinoć objavio da je dogovoreno da Institut za javno zdravlje i Savet za borbu protiv koronavirusa, na osnovu novog preseka epidemiološke situacije, u narednih 48 sati razmotre korekciju postojećih mera za Opštinu Tuzi, „koje će važiti od ponedeljka, 1. marta“. Dogovoreno je, kako je dodao, i da Savet još više sarađuje sa opštinama prilikom donošenja mera i zajednički raditi na poštovanju protivepidemijskih mera.

Prema nezvaničnim informacijama „Vijesti“, Đeljošaju i Nimanbeguu je tokom sastanka predočeno da treba da sačekaju nove podatke Instituta za javno zdravlje i nove mere, koje bi trebalo da budu donesene već početkom naredne sedmice.

Navodno je, rečeno je „Vijestima“, Đeljošaj tražio da ugostiteljski objekti rade tokom vikenda, jer je tada na snazi zabrana međugradskog saobraćaja, ali su mu sagovornici iz Vlade objasnili da se mere ne mogu menjati od slučaja do slučaja, već u odnosu na epidemiološku situaciju.

Đeljošaj je novinarima nakon sastanka u Vladi rekao da su dugo analizirali stanje u Tuzima i da će se konsultacije nastaviti. Kasnije sinoć je na svom Fejsbuk profilu saopštio da su „mere koje je donela Vlada 24. februara, a prema kojima se zatvaraju ugostiteljski objekti, zvanično stigle u Opštinu Tuzi.

„Mere koje su donete za Opštinu Tuzi važe do 10. marta“, napisao je on.

Nimanbegu je, međutim, nakon sastanka pojedinim podgoričkim medijima kazao da „pretpostavlja da će ugostiteljski objekti nastaviti sa radom u Tuzima, ali da je odluka na predsedniku Opštine“.

Građani Tuzi, predvođeni Đeljošajem, juče su blokirali saobraćajnicu, tražeći da se u toj opštini ne zatvaraju ugostiteljski objekti. Smatraju da su mere za sprečavanje širenja koronavirusa, saopštene pre dva dana, diskriminacija nad opštinom koja je u „zelenoj zoni“, odnosno sa malim brojem inficiranih.

Iz Instituta za javno zdravlje tvrde da je mera zatvaranja ugostiteljskih objekata u Tuzima donesena radi zaštite tamošnjeg stanovništva, jer će se infekcija širiti „ako ih Podgoričani budu posećivali“. Đeljošaj je tada najavio da Tuzi neće poštovati donesenu meru.

Ugostiteljski objekti juče su otvoreni, što je policija pokušala da spreči, nakon čega su građani blokirali saobraćajnicu.

Katnić: Ovako je počeo rat u nekadašnjoj Jugoslaviji

Uprava policije je po nalogu Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) u Podgorici podnela krivičnu prijavu protiv predsednika Opštine Tuzi Đeljošaja zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo – pozivanje na otpor. Kivične prijave su podnesene i protiv vršioca dužnosti načelnika Komunalne policije Tuzi Redžepa Čunmuljaja i jednog komunalnog policajca zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično delo – pozivanje na otpor putem pomaganja.

Takođe, iz ODT-a saopšteno je da su tri osobe uhapšene nakon jučerašnje kontrole tri ugostiteljska objekta u Tuzima zbog sumnje da nisu postupili po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti.

Jučerašnji protest u Tuzima komentarisao je i glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić, koji je kazao da SDT zasada nema osnova da postupa u slučaju pobune u Tuzima, ali je pozvao građane da poštuju zakone, ističuči da je na sličan način počeo rat u nekadašnjoj Jugoslaviji.

On je juče na konferenciji za novinare istakao da je ODT u Podgorici pravilno reagovalo kada je pokrenulo krivični postupak protiv Đeljošaja koji je pozvao na nepoštovanje propisanih epidemioloških mera.

Dolaze predstavnici Vlade, ne dolaze predstavnici Vlade

Iako je juče ujutro bilo najavljeno da će se nakon sednice Vlade u Tuzi uputiti premijer Zdravko Krivokapić, potpredsjednik Abazović i ministarka zdravlja Borovinić Bojović, to se nije dogodilo.

Đeljošaj je kazao da je dobio najavu da će predstavnici Vlade doći u Tuzi, a ista informacija potvrđena je medijima.

Nekoliko sati kasnije, Đeljošaj je saopštio da premijer Krivokapić ipak neće doći u opštinu Tuzi.

„Kao što je većina vas bila prisutna kad me nazvao Krivokapić, svi ste snimili razgovor, i pokazao tu želju da se dijalogom reši diskriminacija… Malopre me je obavestio da neće dolaziti. Nije mi ostavio prostora da kažem rečenicu. Nije objasnio. Ovo je neodgovorno ponašanje. Odgovornije ćemo se odnositi od njega, poštujemo zakon o lokalnoj samoupravi. Hteli smo da ih sačekamo i nađemo kompromis na svačije zadovoljstvo. Umesto da je ministar poljoprivrede tu mi imamo ovo… Svaki komentar je suvišan, trebalo bi da premijer drži reč”, rekao je Đeljošaj.

Opozicija podržala otpor, vlast tvrdi da se radi o političkoj pozadini

Predsednika Opštine Tuzi podržao je juče i predsednik Opštinskog odbora DPS-a Tuzi Mirza Pepić, koji je ocenio da su nove mere koje je Vlada donela za opštinu Tuzi “dokaz da ovu Vladu ne vode nikakvi eksperti”, te da je „reč je o čisto političkom hiru i odluci kojom se žele disciplinovati građani opštine Tuzi“.

Hrvatska građanska inicijativa (HGI) apelovala je da se situacija smiri kroz dijalog, uvažavajući činjenicu da u tom gradu nije alarmantna situacija s brojem obolelih.

Bošnjačka stranka takođe je podržala tu lokalnu samoupravu i građane opštine Tuzi, u odbrani elementarnih ljudskih prava.

Socijaldemokrate (SD) su saopštile da u nastojanjima Đeljošaja ne vide ništa drugo do potrebu da se zaštite stanovnici opštine Tuzi koja je u „zelenom“, a ipak je podvrgnuta rigoroznim merama.

U ime građana Ulcinja došla je grupa građana među kojima i predsednik Skupštine opštine Ulcinj Ilir Čapuni: “Donete su epidemiološke mere bez konsultacija građana i rukovodstva Opštine Tuzi iako su u zelenoj zoni kada se radi o epidemiološkom statusu, i iako su građani Tuzi pokazali izrazitu zrelost u poštovanju mera”.

Foto: Luka Zeković/Vijesti.me

Socijalistička narodna partija (SNP) pozvala je na smirivanje situacije u Tuzima: “Umesto potpaljivanja strasti i želje da se ostvare sitni politički poeni, smatramo da bi bilo razumne i celishodnije da Nik Đeljošaj svojim primerom pokaže građanima Tuzi kako se poštuju Ustav, zakoni i mere nadležnih organa.

SNP se zalaže za poštovanje mera u svim opštinama za koje su propisane, bez izuzetka“.

Radnička partija pozvala je nadležne organe da sankcionišu ponašanje Đeljošaja, jer zakon mora biti jedan za sve i ocenila da Đeljošaj potpiruju podele u društvu: “…Interes građana mora biti ispred svih drugih interesa i pojedinac ne može biti jači od države. Vokabular koji sadrži reči ‘odmazda’ i ‘diskiminacija’ jasno ukazuje da reakcija Đeljošaja nije izazvana novim merama Ministarstva zdravlja, već da ima dublju političku pozadinu”.

Predsednik Prave Crne Gore Marko Milačić, međutim, pozvao je tužilaštvo da hitno procesuira predsednika Opštine Tuzi, navodeći da zakon mora biti jednak za sve.

Đeljošaj mu je odgovorio pozivom da dođe u Tuzi i pomogne da se situacija reši.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar