U Bosni i Hercegovini je od početka epidemije ukupno registrovano 1.077 zaraženih korona virusom, a 39 je umrlo. Od tog broja ukupno žaraženih u Republici Srpskoj, prema najnovijim podacima, je 453. Ukupno oporavljenih u BiH je 218, u Republici Srpskoj 179 osoba.
U Sarajevu je infekcija potvrđena kod 35 ljudi.
Ipak, zabrinjava podatak da je u Sarajevu u jeku epidemije na bolovanju čak 700 lekara i drugog medicinskog osoblja.
Sumnja se da su brojni među njima na taj način želeli da izbegnu rizik od zaraze na radnom mestu.
Direktorka Kliničkog centra u Sarajevu Sebija Izetbegović upozorava da se radi o vrlo ozbiljnom problemu koji preti pogibeljnom urušavanju zdravstvenoga sistema.
„Oduvek imamo problem s lažnim bolovanjima i tvrdim da i u ovim teškim trenucima dve trećine medicinskih radnika neopravdano izostaje s posla“, rekla je Izetbegović listu Dnevni avaz.
„Srećem svoje zaposlene kako šetaju po gradu, a neki od njih su sami sebi pisali bolovanje. Pratimo tu anomaliju, koja se na vrhuncu teške i neizvesne borbe protiv opakog zla kosi sa Hipokratovom zakletvom i došli smo do pouzdanog saznanja da se uglavnom radi o istim osobama“, dodala je.
Direktor Doma zdravlja Muhamed Ahmić najavljuje sankcije za neopravdana bolovanja.
„Naložio sam lekarima da se pooštre kriterijumi za odobravanje bolovanja i nekritičko otvaranje biće kažnjeno“, istakao je Ahmić.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar