Tirana, Albanija Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Opozicioni protesti u Albaniji eskalirali su u nasilje nakon što su se demonstranti u Tirani sukobili s policijom, zahtevajući ostavku premijera Edija Rame i formiranje tehničke vlade. Demonstracije su vođene u znak protesta protiv, kako opozicija tvrdi, rasprostranjene korupcije i zloupotrebe vlasti koju sprovodi vladajuća Socijalistička partija. Opozicioni lideri optužuju Ramu za manipulisanje izborima i zloupotrebu sudskog sistema, dok su zahtevi za njegovu smenu eskalirali nakon što je član Demokratske stranke Ervin Salianji osuđen na godinu dana zatvora zbog klevete.

Nemiri su izbili u ponedeljak uveče ispred zgrade vlade u Tirani, gde su demonstranti bacali molotovljeve koktele na policijski kordon. Protesti su dodatno eskalirali kada su se grupi demonstranata pridružili poslanici Demokratske stranke (PD), na čelu sa bivšim premijerom Salijem Berišom. Skandirajući „Dole diktatura“ i „Beriša, Beriša“, nekoliko hiljada pristalica okupilo se ispred vladinih institucija, a sukobi su se ubrzo proširili na prostor ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova i gradske skupštine.

PROČITAJTE JOŠ:

Policija je upotrebila suzavac kako bi rasterala demonstrante, dok su desetine policijskih službenika zauzele položaje kako bi zaštitili glavne vladine zgrade. Prema izveštajima policije, najmanje 10 službenika povređeno je u sukobima, a nekoliko demonstranata je prebačeno u bolnicu zbog povreda izazvanih suzavcem. Mnogi demonstranti su koristili pirotehnička sredstva i tvrde predmete tokom sukoba, zbog čega su vlasti pokrenule akciju identifikacije i hapšenja odgovornih.

Lideri opozicije, predvođeni Berišom i generalnim sekretarom Demokratske stranke Flamur Nokom, najavili su nastavak „građanske neposlušnosti“, dok je Noka izjavio da ovo nije kraj, već da će protesti biti nastavljeni sve dok zahtevi opozicije ne budu ispunjeni. Opozicija je zatražila formiranje tehničke vlade koja bi nadgledala parlamentarne izbore 2025. godine, kako bi se osigurala transparentnost i pravičnost izbornog procesa.

Edi Rama Foto: EPA-EFE/ANDRE PAIN

Sukobi su izazvani presudom protiv Salianjija, koju opozicija vidi kao politički motivisanu. Premijer Edi Rama i njegova Socijalistička partija su pod sve većim pritiskom zbog optužbi za korupciju i loše vođenje države. Iako su protesti u prošlosti već bili organizovani protiv njegove vlade, najnoviji nemiri ukazuju na rastuće nezadovoljstvo, naročito zbog uočenih manipulacija unutar pravosudnog sistema.

Ovi protesti nisu novost u Albaniji. Još od 2013. godine, Demokratska stranka i njeni pristalice organizuju povremene, često nasilne proteste protiv vladajuće Socijalističke partije, optužujući je za nepoštovanje vladavine prava i nepravilnosti tokom izbora. Značajno je napomenuti da su ovi najnoviji sukobi eskalirali u trenutku kada Albanija treba da otpočne važne pregovore sa Evropskom unijom. Kraj ovog meseca donosi otvaranje diskusija između Tirane i Brisela o tome kako će se zemlja uskladiti s evropskim standardima u oblasti vladavine prava, funkcionisanja demokratskih institucija i borbe protiv korupcije.

Kako izveštava lokalna televizija, tokom protesta su spaljeni plakati s likom Edija Rame, dok su ispred zgrade vlade bačeni molotovljevi kokteli, a tenzije su dostigle vrhunac kada su demonstranti napali policijske službenike ispred sedišta Socijalističke partije. Na video snimcima sa protesta, koji su ubrzo postali viralni na društvenim mrežama, vide se demonstranti kako napadaju policiju, dok vlasti uzvraćaju suzavcem kako bi ih rasterale.

Tirana, Albanija
Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Međutim, vlada premijera Rame ostaje čvrsto na svom stavu, a portparoli vlade odbacuju optužbe o zloupotrebi vlasti. Iako međunarodna zajednica, uključujući Sjedinjene Američke Države i Evropsku uniju, poziva na mir i dijalog između opozicije i vlasti, političke tenzije u zemlji nastavljaju da rastu. Oba međunarodna aktera upozorila su da nasilje neće pomoći Albaniji na njenom putu ka evropskim integracijama.

Ovi pregovori s EU su ključni za Albaniju, jer predstavljaju deo šireg plana zemlje za članstvo u Evropskoj uniji. U tom kontekstu, bilo kakvi politički nemiri i destabilizacija mogu ozbiljno ugroziti poziciju Tirane u procesu pristupanja. Pred Albanijom je dug put, a usklađivanje sa evropskim standardima u oblasti vladavine prava, demokratskih institucija i borbe protiv korupcije je od ključne važnosti za budućnost zemlje i njeno članstvo u EU.

BONUS VIDEO: Srbija i Albanija jedini kandidati za domaćina Evropskog prvenstva za mlade

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar