Potresi na kineskom tržištu nekretnina utiču na privredu ne samo te zemlje, već i na ceo svet, koji je počeo da se oslanja na Kinu kao pouzdnu osnovu za rast tržišta. Veliki predzetnici oklevaju u ulaganju, jer se suočavaju sa ogromnim gubicima i dugovima. Građevinski bum koji je i pokrenuo kineski rast je stao, ugrožavajući radna mesta milionima građana. Kineska tržišta su pala, a njena valuta je oslabila, jer zvaničnici preduzimaju određene mere ne bi li podstakli ponovni rast.
Kineska ekonomija je decenijama zavisila od procvata sektora nekretnina koji je bio podstaknut rastom stanovništva. Stambeno tržište je stvorilo radna mesta i služilo kao mesto za skladištenje bogatstva rastuće kineske srednje klase. Lokalne samouprave takođe su zavisile od prihoda od prodaje zemljišta.
Ali stanovništvo nije u porastu kao nekada, a godine strogih ograničenja usled koronavirusa potresle su kineske potrošače.
Cene stanova su pale, narušavajući štednju i poverenje kineskih domaćinstava, dok vlada pokušava da pređe, sa ekonomije koju pokreću državne investicije i izvoz, na ekonomiju koju vodi domaća potrošnja.
Prema proceni kompanije „Gavekal Research“, neplaćeni računi privatnih kineskih preduzetnika iznose 390 milijardi dolara, što je velika pretnja koja se nadvila nad ekonomijom.
I uvoz i izvoz su opali poslednjih meseci, a strana ulaganja u zemlju u drugom kvartalu su pala za više od 80 odsto u odnosu na prošlu godinu. Potrošačke cene u Kini pale su u julu, i to prvi put za dve godine, što je znak da kineska domaćinstva manje troše.
„Country Garden“, najveća kineska agencija za nekretnine, saopštila je da očekuje da će za prvih šest meseci ove godine, prijaviti gubitak do 7,6 milijardi dolara. Cena akcija kompanije je pala, jer investitori strahuju da bi mogla da plati milijarde dolara zajmova.
Još jedan veliki investitor za nekretnine, „Evergrande Group“, nedavno je podneo zahtev za bankrot u Sjedinjenim Američkim Državama, jer restrukturira svoj dug. Kompanija je platila 300 milijardi dolara duga 2021. godine, što je jedan od prvih znakova da je industrija nekretnina u Kini u problemima.
Nevolje tog sektora šire se i na kineske finansijske „trust kompanije“, koje nude investicije sa većim povratom od standardnih bankarskih depozita i često ulažu u projekte nekretnina.
„Zhongrong International Trust“, koji upravlja imovinom od oko 85 milijardi dolara, nedavno je propustio isplate investitorima. Nedavno je na društvenim mrežama osvanuo i snimak na kojem se vidi gomila investitora koji protestuju ispred kancelarija te kompanije u Pekingu.
Prema dostupnim podacima, više od 50 investitora u Kini u protekle tri godine nije izvršilo plaćanja.
Vlada je nedavno predstavila programe koji bi trebalo da podstaknu potrošnju i investicije, ali detalji tih programa su bili nejasni.
Kineska centralna banka je u ponedeljak smanjila svoju jednogodišnju stopu na kredite, koja se koristi za većinu korporativnih kredita, ali je ostavila nepromenjenu petogodišnju stopu koja se koristi za cenu hipoteka. Ekonomisti su, međutim, očekivali agresivnije poteze.
Kakav bi uticaj ove kineske nevolje mogle da imaju po globalnu ekonomiju?
Tokom protekle decenije, Kina je bila izvor više od 40 odsto globalnog ekonomskog rasta, u poređenju sa 22 odsto iz Sjedinjenih Američkih Država i devet odsto iz evrozone, prenosi Njujork tajms.
Pad potrošačke potrošnje u Kini šteti kompanijama koje tamo posluju, kao što su američke tehnološke firme i evropske firme luksuzne robe. Slabija kineska ekonomija takođe podrazumeva i „slabiji apetit“ za naftom, mineralima i drugim građevinskim elementima. Kina je jedan od najvećih trgovinskih partnera Sjedinjenih Američkih Država, koji svake godine kupuje milijarde dolara američkih useva i mašina.
Ipak, reakcija globalnih investitora je do sada bila relativno prigušena. Zbog znakova nevolje u kineskoj ekonomiji, indeks „S&P 500“ je nedavno bio u padu uzastopno tri nedelje. Investitori u Sjedinjenim Američkim Državama i Evropi takođe su preokupirani narednim koracima svojih banaka u pogledu kamatnih stopa, jer se njihove zemlje suočavaju sa „upornom“ inflacijom.