Timoti Braun, poznatiji kao "Berlinski pacijent" bio je prvi čovek izlečen od HIV-a. Sada, 10 godina kasnije pojavio se i drugi, ovog puta to je "Londonski pacijent" Adam Kastiljeo (40), iz Britanije, koji je odlučio da razotkrije svoj identitet, nakon što je saznao da je izlečen od virusa HIV.
Kastiljeo je druga osoba na svetu koja se izleečila od HIV-a. On je naveo da želi da bude „ambasador nade“ za sve obolele od ove, a i drugih teških bolesti.
Takozvani londonski pacijent, prošle godine proglašen je zdravim, a 18 meseci nakon što je prestao sa antiretrovirusnom terapijom. Njegov slučaj budi nadu da HIV može biti izlečiv, piše TheGuardian.
Kastiljeo je u ponedeljak izašao u javnost kada je dao intervju za Njujork Tajms i otkrio da živi sa HIV-om od 2003. godine.
U 2012. godini dijagnostikovana mu je akutna mijeloična leukemija, a potom mu je izvršena transplantacija matičnih ćelija. Ono što je presudno, medicinski tim je odabrao donora čije su matične ćelije imale dve kopije mutacije, što je značilo da su bela krvna zrnca u koja su se razvile, bila otporna na HIV.
Timoti Braun, poznat kao berlinski pacijent i prva osoba koja se izlečila od virusa, podvrgnut je sličnom tretmanu. Međutim, dok su Braun i Kastiljeo bili na hemoterapiji, samo je Braun imao i radioterapiju, zračenje, kao deo lečenja od raka.
Prošle godine pokazalo se da taj postupak ne samo da je uspešno lečio rak, već da je Kastiljeo bio u remisiji od virusa HIV. Međutim, on je tada odlučio da ostane anoniman.
„Gledao sam televiziju i rekao sebi ‘Ok, oni pričaju o meni'“, rekao je za Njujork Tajms „Bilo je veoma čudno, osećao sam se čudno.“
Tada je Kastiljeo odlučio da otkrije svoj identitet jer želi da njegov slučaj probudi nadu i optimizam kod bolelih da bolest može biti pobeđena.
„Ovo je jedinstven položaj u kome se nalazim i vrlo sam ponizan pred ljudima kojima želim da pomognem i pružim nadu“ rekao je Kastiljeo.
„Želim biti ambasador nade“ naglasio je on.
Iako je transplantacija matičnih ćelija pomogla Timotiju i Adamu, ovo nije uobičajena, a ni pogodna terapija za većinu ljudi sa HIV-om jer uključuje ozbiljan i invazivan postupak koji nosi ogromne rizike.
Međutim, napredak u lečenju podrazumeva da osobe koje su HIV pozitivne mogu svakodnevno da uzimaju tablete kako bi smanjile jačanje virusa, sprečavajući prenošenje, čime se poboljšava i kvalitet njihovg života.
Profesor Ravindra Gupta, prvi autor nove studije sa Univerziteta u Kembridžu, rekao je da je slučaj Kastiljeo jako važan.
„To je drugi slučaj izlečenja. Što znači da prvi nije bilo anomalija ili taština.“
Naime, jedina londonska bolnica za obolele od HIV-a koju je svojom posetom svojevremeno proslavila pokojna princeza Dajana mogla bi da bude zatvorena krajem ovog meseca zbog nedostatka finansijskih sredstava, saopštila je humanitarna organizacija koje upravlja objektom. Bolnica Majldmej, koja je otvorena u istočnom delu Londona 1988. godine, smatra da je upravo ona jedina ustanova u Evropi namenjena pružanju zdravstvenih usluga pacijentima obolelim od HIV-a, preneo je Rojters.
Bolnicu koja ima 26 kreveta vodi humanitarna organizacija Majldmej koja, takođe, radi sa osobama obolelim od HIV-a u istočnoj Africi.
Izvršni direktor Majldmeja DDžiof Kolman izjavio je da je britanska državna zdravstvena ustanova, koja finansira 80 odsto Majldmejevih usluga, prestala da upućuje pacijente u bolnicu kako bi smanjila troškove, zbog čega u bolnici trenutno ima samo 10 pacijenata.
„Ako pacijenti ne dođu kod nas, onda duže borave na odeljenjima velikih bolnica koje su skuplje od nas“, rekao je Kolman za Rojters.
On je istakao da bi ukoliko se bolnica zatvori pacijenti morali da traže usluge u drugim zdravstvenim ustanovama koje su već preopterećene i nisu specijalizovane za negu obolelih od HIV-a.
Bolnica Majldmej našla se na naslovnim stranama 1989. godine kada je princeza Dajana posetila i pružila ruku pacijentu u pokušaju da se izbori protiv stigme koja je pratila HIV. Njen sin, princ Hari, otvorio je Majldmejevu novu zgradu 2015. godine.