Direktor udruženja Saradnja za budućnost-Crna Gora-Srbija-Republika Srpska Vladislav Bojović je u dopisu Evropskoj komisiji ukazao na “drastično povećanje obima diskriminacije i netolerancije” prema pripadnicima srpskog naroda u Crnoj Gori i vernicima SPC, među kojima je i veliki broj onih koji se izjašnjavaju kao Crnogorci.
U dopisu je upozorio na to da progon i diskriminacija srpskog naroda u Crnoj Gori i vernika SPC, kao i svih protivnika aktuelne vlasti, preti da eskalira u otvorene oblike nasilja, ugrozi opstanak Crkve i tih zajednica i drastično destabilizuje situaciju u Crnoj Gori.
Navedeni su, kako je saopšteno, konkretni i najdrastičniji primeri diskriminacije i prikazana je atmosfera pojačane netrpeljivosti, što za posledicu, kako napominju, ima narasle tenzije do mere da je Crna Gora politikom aktuelne vlasti praktično dovedena na ivicu građanskih sukoba.
Primeri koje su navedeni u dopisu, po mišljenju Udruženja, ukazuju na to da vlasti Crne Gore ni na koji način ne mogu smatrati demokratskim.
U dopisu je prikazan, kako se navodi, diskriminatorni ustavni i zakonodavni okvir u Crnoj Gori, ukupan društveni ambijent u kojem je onemogućeno ostvarivanje osnovnih prava i sloboda srpskog naroda u Crnoj Gori, brutalan progon jedine kanonske, državotvorne i istorijske SPC u Crnoj Gori, kao i namera vlasti u Crnoj Gori da oduzima vekovnu crkvenu imovinu, a onda i da kao državna vlast osniva „crkvu“.
U prethodnom periodu, upozorava se u dopisu, značajno se povećao govor mržnje koji je usmeren prema srpskom narodu i vernicima SPC u Crnoj Gori, a posebno, kažu, zabrinjava činjenica da su protagonisti takvog govora mržnje bili visoko rangirani državni službenici, članovi vladajuće političke stranke, a neretko i nosioci najviših državnih funkcija.
Dodaje se da je to bilo upravo u jeku pripreme i najave usvajanja “diskriminatornog” Zakona o slobodi veroispovesti ili uverenja i pravnom položaju verskih zajednica, a što je, napominje se, dovelo i do ozbiljnih ispada i ugrožavanja bezbednosti pripadnika srpskog naroda u Crnoj Gori.
Od predstavnika Evropske komisije zatraženo je da razmotre predočene informacije i činjenice, kako bi ih uzeli u obzir prilikom ocene ispunjenosti evropskih standarda i kriterijuma u procesu pristupanja Crne Gore EU, kao i da preduzmu određene korake u skladu sa svojim mandatom i svojom nadležnošću.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar