Kineski doktor iz Vuhana, čija je koža pre pet meseci iznenada sasvim potamnela, nakon što je oboleo od virusa korona, preminuo je nakon borbe sa ovom surovom bolešću.
Dr Hu Veifeng (42), zarazio se koronom dok je radio u bolnici u bivšem epicentru u Vuhanu, još u januaru, na samom početku epidemije. Veifeng se lečio u jedinicama intenzivne nege više od mesec dana pre nego što je preminuo, nakon komplikacija usled koronavirusa, piše Dejli Mejl.
Doktor Hu bio je urolog, inače kolega pokojnog lekara, Li Venlianga, koji je prvi upozorio na postojanje koronavirusa, a potom umro od ove bolesti. Obojica su radili u centralnoj bolnici u Vuhanu. U ovoj bolnici minimum pet medicinskih radnika umrlo je od virusa Kovid-19.
Portparol bolnice ranije je izjavio da je nenormalno tamna boja kože kod dr Hua, uzrokovana antibiotikom koji je primao tokom lečenja. Jedan od kolega dr Hua, dr Ji Fan, čija je koža takođe potamnela zbog korone, potpuno se oporavio nakon što se razboleo u isto vreme kada i dr Hu.
Dr Ji i dr Hu, zarazili su se koronavirusom dok su sredinom januara lečili pacijente u centralnoj bolnici u Vuhanu. Na snimcima koje je objavila TV stanica u Pekingu vidi se kako medicinari 6. aprila leže u bolesničkim krevetima, sa potpuno crnom kožom.
Profesor Duan Jun, zamenik direktora Odeljenja intenzivne nege u Kinesko-japanskoj bolnici prijateljstva, rekao je da su lekari davali ovim doktorima antibiotik Polimiksin B, koji je, prema njegovim rečima, izazvao hiper-pigmentaciju u telu ovih lekara.
„Ovo stanje polako će se vraćati u normalu kako se oni budu oporavljli“, naveo je pre izvesnog vremena u televizijskoj emisiji, dok je Hu još bio živ.
Ranije su lekari smatrali da je njihova tamna boja kože nastala zbog hormonalne neravnoteže nakon što im je virus oštetio jetru. Ovim lekarima korona je dijagnostikovana 18. januara. Oni su tada prvo odvedeni u plućnu bolnicu Vuhan, a potom su prebačeni u filijalu bolnice Tongji.
Dr Ji, koji je inače kardiolog, primetio je da mu se stanje poboljšalo nakon što je 39 dana bio prikačen na aparat za održavanje života zvan ECMO. To je drastičan postupak održavanja života koji zamenjuje funkciju srca i pluća pumpanjem kiseonika u krv.
Međutim, stanje doktora Hua, bilo je ozbiljnije. On je ležao u krevetu 99 dana, do kraja aprila, a njegovo celokupno zdravstveno stanje bilo je slabo, rekao je dr Li Šušeng, koji je lečio Hua.
Dr Šušeng rekao je ranije da je zabrinut za mentalno zdravlje dr Hua.
„Nije mogao da prestane da razgovara sa lekarima koji dolaze da ga pregledaju“.
Dr Hu bio je podvrgnut ECMO terapiji od 7. februara do 22. marta i ponovo je stekao sposobnost govora 11. aprila. Prebačen je na odeljenje 14. aprila. Međutim doživeo je moždani udar 22. aprila, a posle toga je pretrpeo izliv krvi u mozak. Vraćen je na odeljenje intenzivne nege, gde je ostao do smrti, navodi se u izveštaju.
Snimci koje je objavila TV stanica u Pekingu prikazuje doktora iz Kinesko-japanske bolnice prijateljstva kako 6. aprila u bolnici u Tongji razgovara sa pacijentima, doktorima Jiem i Huom na odeljenjima.
Dr Ji je tada rekao svom lekaru da mu je bolje i da se oporavlja, a rane su mu uglavnom zacelile. Međutim, dr Hu tada nije mogao da govori zbog lošeg zdravstvenog stanja, ali rukovao se sa njihovim doktorom i tako izrazio svoju zahvalnost.
Centralna bolnica u Vuhanu izgubila je najmanje pet medicinskih radnika zbog koronavirusa od početka epidemije, koja je izbila u decembru u gradu od 11 miliona ljudi.
Troje od njih petoro, uključujući i doktora Lia Venlianga, bili su oftalmolozi, a drugi specijalizovani za bolesti dojke i štitne žlezde. Naime, oftalmolozi dr Džu Heping (66) i dr Mei Džongming (57), umrli su 9. i 3. marta, kao i dr Jiang Cueking (56), koji je podlegao infekciji prvog marta. Dr Li, bio je prvi od njih petoro. On je proglašen mrtvim u ranim jutarnjim časovima 7. februara, nakon što je 31. januara bio pozitivan na testiranje. Liu Li, upravnik arhive Centralne bolnice u Vuhanu, takođe je preminuo od koronavirusa, 20. marta u 45. godini.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare