Protest zbog silovanja i ubistva lekarke u Indiji Foto: Tanjug/AP Photo/Bikas Das

Hiljade žena i medicinskih radnika izašle su na ulice Indije kako bi pozvale na okončanje seksualnog nasilja u zemlji, nakon nedavnog silovanja i ubistva mlade doktorke u Kalkuti.

Na protestima je došlo i do sukoba demonstranata i policije.

Manji protesti održani su i u drugim indijskim gradovima kao što su Delhi, Hajderabad, Mumbai i Puna. Glavni organizator događaja, 29-godišnja istraživačica Rimjhim Sinha, rekla je da se nada da će protesti označiti početak promena u zemlji, koju već dugo muči rodno zasnovano nasilje.

U zločinu koji je podstakao pokret, 31-godišnja doktorka je silovana i ubijena tokom svoje smene dok se odmarala u sali za seminare gde je trebalo da bude bezbedna. Zvaničnici su pokušali da prikriju njenu smrt, rekavši da je reč o samoubistvu.

Protest zbog ubijene lekarke u Indiji Foto: Tanjug/AP Photo/Rajesh Kumar Singh

„Bilo je neodgovorno od devojke da sama ide u salu za seminare noću“ – preneli su mediji reči Sandipa Goša, direktora medicinskog fakulteta, koji je u međuvremenu podneo ostavku.
Policijski volonter Sandžej Roj uhapšen je u vezi sa napadom. Centralni istražni biro zemlje, koji je preuzeo slučaj, opisao je ubistvo i silovanje kao brutalne.
– Agresivnost ovih krivičnih dela eskalira, a jasno je da žene sve više postaju žrtve ovih krivičnih dela – naveli su.

Indijsko medicinsko udruženje (IMA), najveća grupa lekara u zemlji, saopštilo je da će zatvoriti većinu bolničkih odeljenja, osim osnovnih službi, na 24 sata od subote ujutru, što je najveći takav štrajk u najmanje deceniju.

Tokom protesta u Kolkati, lokalni mediji javili su da je grupa muškaraca probila policijsku barikadu ispred bolnice u kojoj se dogodilo ubistvo, upala u žensko odeljenje, prevrnula krevete i uništila medicinsku opremu.

Premijer zemlje Narendra Modi osvrnuo se na šokantni incident u svom govoru povodom Dana nezavisnosti, pozivajući na striktno kažnjavanje zločina nad ženama.
– Kao društvo moramo da razmišljamo o zločinima koji su počinjeni nad našim majkama, ćerkama i sestrama. U zemlji postoji gnev protiv toga. Osećam ovaj bes – rekao je Modi.

Prema podacima Nacionalnog biroa za evidenciju zločina (NCRB) otprilike u vreme napada 2012. godine, policija je beležila do 25.000 slučajeva silovanja godišnje širom Indije.
Od tada je godišnji broj slučajeva silovanja uglavnom bio iznad 30.000, sem 2020. godine, kada je zbog pandemije korona virusa, zabeležen nagli pad broja silovanja.
Prema izveštaju vlade, slučaji silovanja dostigli su vrhunac od skoro 39.000 u 2016. godini.

Protest zbog silovanja i ubistva lekarke u Indiji Foto: Tanjug/AP Photo/Rajanish Kakade

U 2018. godini u Indiji je u proseku na svakih 15 minuta jedna žena prijavljivala silovanje, a bilo je više od 31.000 prijavljenih silovanja u 2022, poslednjoj godini za koju su dostupni podaci.

Brojevi su ostali visoki, iako su vlasti povećale kazne, uključujući minimalnu kaznu od 10 godina, a ukoliko je žrtva mlađa od 12 godina, optuženi može da se suoči i sa smrtnom kaznom.
Druge zakonske reforme uključivale su i smanjenje starosnog praga kako bi 16-godišnjacima moglo da bude suđeno kao odraslima za takva krivična dela.

Grupno silovanje 19-godišnje devojke 2020. u okrugu Hatras na severu Indije i njena smrt nedeljama kasnije u bolnici izazvali su gnev širom zemlje.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare