Foto: HGSS

Beba i majka su dobro. Bebica uredno jede. Majka je kazala da će se u Hrvatskoj zadržati još nekoliko dana dok obave svu potrebnu dokumentaciju za dete, nakon čega se vraćaju u svoju zemlju, kazala je dežurna lekarka porodilišta Opšte bolnice Zadar na čijem se odeljenju nalaze majka i novorođenče, u subotu rođeno u NP Paklenica.

Mladu 22-godišnjakinju iz Luksemburga u toaletu su uhvatili iznenadni trudovi, nije znala da je trudna. Tamo je rodila zdravu devojčicu uz asistenciju člana porodice i rendžera parka. U NP Paklenica se nalazila s roditeljima, partnerom i rodbinom, a spasioci su pozvani jer je ženi bilo loše, prenosi 24sata.hr.

Akciji spašavanja odmah se odazvao tim dežurnih spasilaca, da bi se u međuvremenu ustanovilo da žena rađa. Sled događaja iznenadio je i njih same, tim više jer dežurni spasioci nisu niti opremljeni za ovakve intervencije. Spletom srećnih okolnosti, mladoj ženi su nakon porođaja prvu medicinsku pomoć pružile anasteziologinja dr. Adela Ušanović, dežurna u medicinskom timu HGSS-a, inače članica Stanice Bjelovar, koja je do porodilje došla sat nakon porođaja, a još sat kasnije joj se pridružila i ginekološkinja dr. Dora Perinčić, koja se suprugom načelnikom HGSS-a Markom Rakovcem i vlastitom četveromesečnom bebom nalazila u HGSS-ovoj kući kad je pozvana pomoć.

Foto: HGSS

Dora je bez razmišljanja uzela svoju lekarsku torbu, i sa suprugom i svojom bebom, koju doji, krenula da pomogne porodilji.

„Beba je bila dobro, dok je porodilja bila u dosta lošem stanju usled krvarenja, no kada je primila infuziju koju joj je i pre mog dolaska dala dr. Ušanović stanje joj se poboljšalo, dok sam ja prerezala pupčanu vrpcu u sterilinim uslovima te dodatno pregledala rodilju. Srećni smo da je sve proteklo u redu i da se radilo o uspešnom porođaju, a samo spletom srećnih okolnosti su porodilji na tom nepristupačnom terenu bile dostupni i lekar anesteziolog i ginekolog. Porodilja se ubrzo nakon prve pomoći oporavila, te je celim putem do Hitne pomoći bila stabilno, i u kontaktu sa nama“, kazala je dr. Perinčić, inače specijalista u OB Pula. Dr. Ušanović kaže da ih je u lugarnici dočekao gotovo filmski prizor – porodilja je ležala na podu, a članica njene porodice je pridržavala bebu.

Foto: HGSS

„Na svašta sam navikla, ali ovo je bilo iznenađenje. Odmah sam pregledala bebu koja je spavala, dok je majka već bila poremećene svesti, a kad nam se dostavila potrebna oprema i lekovi, pružili smo joj prvu pomoć i infuziju te je transportovali i nosilima prenesli do kola Hitne pomoći u podnožju. Koleginica Branka je nosila bebu, ja sam držala infuziju. Sve je odlično završilo. Mislim da je porodica porodilje bila u najvećem šoku, no verujem da će brzo sve doći na svoje“, kazala je dr. Ušanović.

„To nije bila uobičajena intervencija u planinama za spasioce, mislim da smo se prvi put u istoriji susreli sa ovakvom intervencijom. Porođaj je hitno stanje, odmah smo krenuli trenskim putem, a kako se radi o nepristupačnom terenu. Vrlo brzo su majka i dete bili na putu do bolnice“, navodi se.

„Devojčica je dobro, čini mi se da je, onako od oka, rođena u terminu, nešto je malo manje težine od proseka, ali to je doista bila tek moja procena“, kazala je dr. Perinčić. Lekarke nisu imale opremu za porođaj nego je po nju natrag s vrha išao HGSS-ovac Siniša Atlija, kad je opremu dovezla Hitna pomoć u podnožje.

PROČITAJTE JOŠ:

„Sa svojom četveromesečnom bebom smo porodilju i novorođenu devojčicu pratili. Majku i novorođenče smo vozilom Hitne pomoći Starigrad onda otpratili i u bolnicu Zadar“, ispričala je dr. Perinčić.

Ginekolozi napominju kako je nemoguće da žena ne zna za svoju trudnoću sve do termina za porođaj.

„Ako je sa ženom sve u redu, ona će najkasnije nakon pet meseci znati da je trudna. Krvarenja može biti, ali to nije menstruacija, i takvo krvarenje uglavnom traje prvih par meseci. S pet meseci se već osete pokreti deteta, koji su jači što trudnoća više odmiče, i obavezni su. Pri kraju trudnoće ti su pokreti deteta toliko jaki, da je nemoguće da ih trudnica ne oseti“, kaže prof.dr. Marko Dražen Mimica iz Klinike za ženske bolesti i porode KBC Split.

BONUS VIDEO: Beba uzima parče pice

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar