Britanska ambasada u Bosni i Hercegovini najavila je mogućnost uvođenja sankcija predsedniku Hrvatske demokratske zajednice BiH Draganu Čoviću zbog njegove najave da će Hrvati u BiH pokrenuti pravne procedure i političke korake za novu institucionalnu i teritorijalnu organizaciju ove države.
Iz ambasade su saopštili da smatraju da najavu Čovića pokušajem destabilizacije ili ugrožavanja stabilnosti u BiH.
„Svakog političkog aktera, koji razmatra ili preti jednostranim potezima, suprotno zakonskom i ustavnom poretku ove zemlje, podsećamo da je to put koji će samo voditi ka povećanoj izolaciji i da je takvo delovanje suprotno interesima građana ove zemlje“, naveli su iz ambasade.
Ovakvu reakciju Velike Britanije izazvalo je pismo Dragana Čovića, koje je uputio čitavoj međunarodnoj zajednici. U tom pismu on je najavio da će Hrvatski narodni sabor pokrenuti pravne procedure i političke korake za novu institucionalnu i teritorijalnu organizaciju BiH.
„S obzirom na dalji nastavak procesa ukidanja pariteta, ravnopravnosti i konstitutivnosti hrvatskoga naroda, HNS će pristupiti realizaciji svih zaključaka s vanrednog zasedanja od 19. februara i pokrenuti sve pravne procedure i političke korake za novu institucionalnu i teritorijalnu organizaciju BiH na načelima federalizma i konsocijacijske demokratije“, naveo je Čović.
Prema njegovim rečima, na taj način će se obezbediti potpuna ustavna ravnopravnost hrvatskog konstitutivnog naroda u BiH.
Za ovo sporno pitanje nedavno je pokazao i hrvatski predsednik Zoran Milanović, koji je čak najavio je da će staviti veto na zahtev Finske za članstvo u NATO savezu ukoliko se ne reši pitanje Izbornog zakona u BiH.
„Ja nisam na strani Rusije niti poznajem Medvedeva, niti želim da se hvatam na takve udice. Ja sam na hrvatskoj strani, borim se za hrvatsku i za moj narod i za njih pokušavam da izdejstvuje što više može. Rusi igraju svoju igru, oni su agresori u ovom ratu, a mi imamo na vlasti kliku koja aktivno radi protiv interesa hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini“, rekao je hrvatski predsednik.
Ipak, čini se da Čović i Milanović ovu borbu vode bez podrške njihovog velikog prijatelja Milorada Dodika.
Kako je za naš portal nedavno istakao Vlado Vurušić novinar Jutarjeg lista, izjavom da neće imati ništa protiv da se izbori održe po važećim pravilima, Dodik je pokazao da ne stoji uz svoje „prijatelje“.
„Pozicija Hrvata u BiH, s obzirom na njihove zahteve za promenu izbornog zakona je otišla na ruku svima drugima osim Hrvatima u BiH. Vidimo da Bakir Izetbegović nema nameru da pristane na reformu, iako je pre par meseci sve ukazivalo na to da bi do tog dogovora moglo da dođe. Reformu je sprečilo i Milanovićevo ‚paktiranje‘ i spašavanje Milorada Dodika. Međutim, ispostavilo se da koliko god su se Čović i Hrvati u BiH oslanjali na Dodika, on je ih sada napustio i pucao Milanoviću u obe noge“, rekao je Vurušić.
Sa izmenom teritorijalne organizacije i izbornog zakona u BiH nisu saglasni ni predstavnici Britanije u ovoj državi, koji ozbiljnost svojih namera o uvođenju sankcija potvrđuju upravo primerom Čovićevog „prijatelja“ Milorada Dodika, kome je ova zemlja nedavno uvela sankcije.
Paketom sankcija obuhvaćena je i predsednica Republike Srpske Željki Cvijanović.
Sankcije Dodiku i predsednici Republike Srpske uključuju zabranu putovanja i zamrzavanje imovine.
Vlasti Velike Britanije okarakterisale su Dodik kao separatističkih lidera bosanskih Srba koji je pokrenuo akcije za povlačenje Republike Srpske iz ključnih državnih institucija, koristeći podelu, nacionalističku retoriku, podrivajući domaći i regionalni mir i podstičući etničku mržnju i poricanje genocida.
Cvijanović se našla na listi sankcionisanih jer je javno veličala ratne zločince i negirala genocid u Srebrenici.
BONUS VIDEO: Ambasador SAD kod premijerke, Dodik kod Vučića
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: