Prodemokratski demonstranti u Tajlandu ponovo su danas izašli na ulice glavnog grada Bangkoka iako je vlada zaoštrila pravnu borbu protiv njih i ponovo oživela strogi zakon protiv vređanja monarhije.
Policija je juče izdala pozive za 12 vodja protesta na osnovu optužbi za uvredu monarhije, klevatanja ili vređanja članova kraljevske porodice. Za taj prestup je zaprećena zatvorska kazna do 15 godina. Većina vođa protesta već je suočena sa brojnim drugim optužbama od blokiranja saobraćaja do pobune.
Zakon o uvredi monarhije je sporan zato što svako, ne samo članovi kraljevske porodice ili vlasti, može da uloži žalbu tako da je u prošlosti korišćen kao oružje u političkim obračunima. Ali zakon nije korišćen poslednje tri godine od kada je kralj Maha Vadžiralongkorn obavestio vladu da ne želi da se on primenjuje. Kralj se nije javno oglašavao o tom zakonu od tada.
Demonstranti traže reformu monarhije tako da može više da odgovara za svoja dela. Oni takodje traže ostavku premijera Prajut Čan-oče i njegove vlade, i izmenu ustava koji je primenjen pod vojnom vladom, da bi ga učinili demokratskijim.
Nekoliko vođa koje traži policija bili su danas prisutni kada su se demonstranti okupili u karnevalskoj atmosferi pored banke pod kontrolom kraljevske porodice. Do večeri oko 2.000 demonstranata se mirno okupilo na protestu.
Mnogi u tom protestnom pokretu koji predvode studenti veruju da monarhija ima suviše vlasti za zemlju koja je ustavna monarhija. Medjutim njima se oštro suprotstavljaju zagovornici monarhije, uključujući vojsku koji smatraju da je institucija monarhije nedodirljiva osnova nacionalnog identiteta.
Skoro svuda se videla slika žute gumene patkice, simbola pokreta. Jedan od vodja protesta čak je održao vatreni govor sa podijuma na kamionu obučen u kostim patke.
Patke su postale simbol otpora prošle nedelje kada su naduvane patke u veličini čoveka donete na skup ispred Parlamenta i satirično su nazvane ratnom mornaricom demonstranata. Kada je policija uperila vodene topove na njih patke su koristile kao štitovi.
Na ceremoniji u parku u drugom delu Bangkoka najmanje 600 ili 700 pristalica monarhije okupilo se na dogadjaju gde je najavljen dolazak kralja. On i kraljica Sutida su proteklog meseca posećivali razna mesta gde su gradjani mogli lično da ih vide u oćiglednom naporu da sakupe podršku za instituciju monarhije.
Demonstranti su kasno sinoć promenili najavljeno mesto današnjeg protesta. Ranije je bilo najavljeno da će se protest održati ispre kancelarija Biroa kraljevske imonvine, koji upravlja imovinom pod kontrolom kralja, procenjenom na preko 40 milijardi dolara.
Mesto je promenjeno na centralnu kancelariju Komercijalne banbke u Sijamu, javnoj kompaniji u kojoj je kralj najveći akcionar.
Organizatori protestsa objavili su da su promenili mesto da bi se izbeglo sukobljavanje sa policijom i monarhističkim kontra demonstrantima što bi moglo da izazove proglašenje ratnog stanja ili vojni udar.
Protestni skup ispred Parlamenta prošle nedelje prerastao je u haos kada je policija upotrebila vodene topove i suzavac protiv demonstranata, povredjeno je najmanje 55 ljudi, uključujući šestoro sa ranama od metaka. Policija je demantovala da je ispaljivala prave metke ili gumene metke.
Sledećeg dana nekoliko hiljada demonstranata okupilo se ispred nacionalnog centra policije u Bangkoku da protestuje zbog uportrebe sile protiv njih. Skup nije bio nasilan ali je podstakao bes rojalista prema protestnom pokretu.
Vodje protesta nisu želeli da popuste ni kada im je rečeno da će biti suočeni optužbama za vredjanje monarhije. Izjavili su da će imati još četiri uzastopna dana protesta da izvrše pritisak na vladu.
Prodemokratski aktivisti zahtevaju temeljne reforme gotovo svakodnevnim protestima.
Pratite nas i na društvenim mrežama: