Foto: Johner Images / Alamy / Alamy / Profimedia

Deca u Švedskoj trebalo bi od 2028. godine da krenu u školu sa šest godina u okviru reforme obrazovnog sistema u zemlji.

Vlada je objavila planove da zameni obaveznu predškolsku godinu za šestogodišnjake poznatu kao „forskoleklass“ tako što bi je „dodala“ osnovnoj školi, piše Gardijan.

Ministar obrazovanja Johan Person rekao je da „škola mora da se vrati osnovama“ i dodao da će veći fokus biti na ranom učenju čitanja i pisanja i na matematici.

„Ovo bi trebalo da dovede do toga da učenici imaju bolju priliku da razviju osnovne veštine kao što su čitanje, pisanje i brojanje i da postignu ciljeve u školi“, rekao je on.

Kritičari kažu da je plan u suprotnosti sa istraživanjima koja pokazuju da je razvoj dece najbolji kada je učenje zasnovano na igri, jer ih ona podstiče da istražuju i stvaraju i da kroz igru razvijaju radoznalost.

Sindikati strahuju da bi taj potez mogao da ostavi bez posla mnoge specijalizovane vaspitače.

Profesor na Univerzitetu Sodertorn Kristijan Ejdevald smatra da se „guranjem“ šestogodišnjaka u školsko okruženje rizikuje gubitak osnovnih metoda zasnovanih na igri koji su se pokazali da podstiču razvoj dece.

Prema njegovim rečima, to nije samo pedagoška preferencija već studije potvrđuju da je igra osnova za rano učenje i razvoj kritičnih veština kao što su jezik i rešavanje problema.

S druge strane, profesor obrazovanja na Univerzitetu Groningen u Holandiji Johanes Vestberg kaže da je taj potez imao smisla i da će time švedsko školovanje biti više usklađeno sa ostatkom Evrope.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar