Crna Gora je jedna i danas obeležava Dan Državnosti. Tim povodom ranijih dana organizovane su dve proslave, sa različitim zvanicama i prikazale sliku koja je već nekoliko decenija zastupljena na ovom podneblju. Vlast je možda nova, ali podele su one stare, neprevaziđene.
Predsednik crnogorskog parlamenta Aleksa Bečić dodelio je Trinaestojulske nagrade na ceremoniji koja je organizovana pre nekoliko dana. Ovom događaju prisustvovali su poslanici u Skupštini, premijer Zdravko Krivokapić, kao i veliki broj članova ekspertske vlade.
Među prisutnima bili su eksperti Krivokapićeve vlade – Milojko Spajić, Jelena Borovinić Bojović, Vesna Bratić i Tamara Srzentić.
Veliku pažnju izazvalo je pojavljivanje mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija i jednog dela sveštenstva SPC u Crnoj Gori.
Dodelom nagrada i govorima Bečića i Krivokapića članovi vlade i parlamentarne većine proslavili su Dan državnosti i poručili da Crna Gora ostaje na evropskom putu i neguje mir, stabilnost i regionalnu saradnju.
Političke opcije koje su na izborima u avgustu predvodili Bečić i Krivokapić nosile su slogane „Mir je naša nacija“, „Pobede, a ne podele“ i „Za budućnost Crne Gore“. Ove poruke su mnogo puta ponavljane od toga datuma, toliko da ih je cela crnogorska, ali i regionalna javnost naučila napamet.
U pamćenje se urezalo, ali da li je otelotvoreno u praksi?
Nekoliko dana kasnije održana je slična manifestacija, sa istim povodom, ali različitim zvanicama. Predsednik male, ali ponosne balkanske države Milo Đukanović organizovao je prijem povodom Dana državnosti.
Sa suprugom Lidijom dočekao je sveštenstvo Crnogorske pravoslavne crkve, članove svoje Demokratske partije socijalista i nekoliko opozicionih poslanika, među kojima je našoj javnosti trenutno najpoznatija Draginja Vuksanović Stanković.
Poslanica SPD-a nedavno je boravila u Beogradu, a prema njenim tvrdnjama doživela je brojne neprijatnosti na aerodromu Nikola Tesla. Kako je navela Vuksanović Stanković, policija ju je bez osnova pretresala i zadržala na aerodromu, iako je korisnica diplomatskog pasoša.
Nakon ovog događaja, poljuljani i zapušteni odnosi Srbije i Crne Gore zapali su u još dublju diplomatsku krizu. Potpredsednik vlade Dritan Abazović nije zadovoljan izjavama koje stižu iz Beograda, dok premijerka Ana Brnabić nije zadovoljna ponašanjem crnogorskih zvaničnika.
Razloga za slavlje u ovom opštem nezadovoljstvu može imati samo Đukanović. Sa velikim zadovoljstvom predsednik je poručio „da je Crna Gora pouzdan sused, uvažena članica NATO i i lider u pregovaračkom procesu za članstvo u EU, a odnedavno u novoj fazi demokratskog razvoja“.
Crnu Goru ništa neće skrenuti s evropskog puta, pa čak ni oni koji to žele, untuar zemlje i van nje. Na koga je predsednik mislio ostaće nedoumica, mada na osnovu njegovih prethodnih izjava i postupaka nije teško zaključiti da novu parlamentarnu većinu posmatra kao smetnju, te koristi svaku moguću priliku da opstruira vršenje vlasti.
„Ovo je vreme novih iskušenja za Crnu Goru, koja se našla u sred veoma složenih unutrašnjih, regionalnih i globalnih procesa. Uprkos svim izazovima, siguran sam da nema bojazni za njenu evropsku budućnost. Naša zemlja je davno prošla raskrsnicu na kojoj je izabrala svoj evropski put, s kojeg nema skretanja ni povratka. Bez obzira što postoje i u Crnoj Gori, i izvan Crne Gore, oni koji bi to želeli“, rekao je Đukanović.
Jedna zemlja i Dan državnosti, dve proslave i duboke podele
Dan državnosti i njegovo obeležavanje prikazali su dve struje koje se takmiče za pre(vlast) u Crnoj Gori. Sa jedne strane su Krivokapić i Bečić, uz koje stoje eksperti iz vlade, kako se čini Srpska pravoslavna crkva i jedan deo poslanika parlamentarne većine. Samo jedan deo, jer Demokratski front koji ima 17 poslanika u Skupštini, više ne podržava premijera koji je nosio njihovu listu na izborima.
U drugom delu ringa stoje aktuelni predsednik Milo Đukanović i članovi najveće opzicione partije DPS-a, Draginja Vuksanović Stanković i sveštenstvo Crnogorske pravoslavne crkve, koji žele vlast natrag, jer 30 godina nije dovoljno dug period, te nije bilo prilike da pokažu svoje lidersko umeće i odvedu zemlju na dugo očekivani evropski put.
Jedine žrtve ovog neprekidnog bokserskog meča su, čini se, građani, kojima su mir i stabilnost ne uskraćeni, već nikada nisu ni bili pruženi.
BONUS VIDEO Prirodne lepote Crne Gore koje oduzimaju dah
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar