Berza Njujork Foto:Tanjug/AP Photo/Richard Drew

Proteklih nekoliko dana globalne berze su u velikom padu. Trgovinski ekrani širom SAD-a, Azije i u određenoj meri Evrope preplavljeni su crvenim brojevima koji sve više padaju. Ovaj iznenadni zaokret na berzama dolazi zbog straha da američka ekonomija, koja se smatra najvećom svetskom - usporava.

Stručnjaci kažu da je glavni razlog za ovaj strah to što su podaci o radnim mestima u SAD-u za jul, a koji su objavljeni u petak, bili mnogo gori od očekivanog. Međutim, za neke je priča o usporavanju privrede ili čak o recesiji – malo preuranjena.

Dakle, šta su nam pokazale zvanične brojke? Kao i uvek sa ekonomijom, postoje dobre i loše vesti. Loša vest je da su američki poslodavci otvorili 114.000 radnih mesta u julu, što je daleko ispod očekivanja od 175.000 novih pozicija. Stopa nezaposlenosti je takođe porasla na 4,3 odsto, što je skoro trogodišnji maksimum.

Ovo je pokrenulo nešto poznato kao „Sahmino pravilo“. Nazvano po američkoj ekonomistkinji Klaudiji Sahm, pravilo kaže da ako je prosečna stopa nezaposlenosti u toku tri meseca za pola procentnog poena viša od najnižeg nivoa nezaposlenosti u poslednjih 12 meseci, onda je zemlja na početku recesije, piše BBC.

U ovom slučaju, stopa nezaposlenosti u SAD je porasla u julu, pa je tromesečni prosek iznosio 4,1 odsto. To je u poređenju sa najnižim nivoom u prošloj godini koji je iznosio 3,5 odsto.

Ovoj zabrinutosti doprinela je i činjenica da su američke Federalne rezerve prošle nedele glasale da ne smanjuju kamatne stope. Za razliku od američke, druge centralne banke u razvijenim ekonomijama, uključujući Banku Engleske i Evropsku centralnu banku, nedavno su snizile kamatne stope.

Smanjenje kamatnih stopa znači da je jeftinije pozajmljivati ​​novac koji bi, u teoriji, trebao da deluje kao podsticaj za privredu. A ako podaci o radnim mestima sugeririšu da se ekonomija već kreće nizbrdo, onda postoji strah da su američke Federalne rezerve zakasnile.

Takođe, došlo je do dugotrajnog rasta deonica tehnoloških kompanija, delom podstaknutog optimizmom u pogledu veštačke inteligencije (AI). Prošle nedelje, gigant za proizvodnju čipova Intel objavio je da otpušta 15.000 zaposlenih. Istovremeno, tržišne glasine sugerisale su da će rival Nvidia možda morati da odgodi izdavanje svog novog AI čipa.

Ono što je usledilo bilo je krvoproliće na Nasdaqu, tehnološkom američkom indeksu. Nakon što je dostigao maksimum pre samo nekoliko nedelja, u petak je pao za 10 odsto. To je pomoglo da se faktor straha pojača na svim tržištima i tu bi mogla biti opasnost.

Ako se panika na berzi nastavi i deonice nastave da padaju, američke Federalne rezerve mogle bi potencijalno da uskoče pre sledećeg zasedanja u septembru i da smanje kamatne stope.

Dobra vest je da ekonomistkinja i izumiteljka Sahminog pravila kaže da se SAD ne nalaze u recesiji, već da je to samo trenutno stanje i dodala: „Recesija nije neizbežna i postoji značajan prostor za smanjenje kamatnih stopa“.

***

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare