Protivnici abortusa nadaju se da će Donald Tramp, tokom svog drugog mandata, iskoristiti zakon star 150 godina za ograničavanje pristupa abortusu u SAD-u. Taj zakon, poznat kao Comstock Act, smatraju sledećim najboljim korakom ka nacionalnoj zabrani abortusa. Aktivisti već razmatraju kako bi njegova primena mogla izgledati.
Tokom svoje kampanje, Tramp je zauzeo umeren stav o abortusu, tvrdeći da bi ovo pitanje trebalo biti regulisano na nivou država, uprkos pritiscima za donošenje nacionalne zabrane.
Iako nije obećao primenu Komstokovog zakona (Comstock Act), protivnici abortusa veruju da bi to mogao biti značajan korak ka ograničenju pristupa abortusima.
„Comstock Act“ je zakon iz 1872. godine, nazvan po aktivisti Entoniju Komstoku, koji je zabranjivao slanje „nemoralnog sadržaja“, poput pornografije, putem pošte. Kasnije je proširen na materijale i opremu povezanu s abortusom i kontracepcijom. Iako delovi zakona više nisu na snazi, odredbe koje se odnose na abortus tehnički su još uvek validne, ali se decenijama nisu primenjivale, posebno nakon odluke Rou protiv Vejda iz 1973.
Iako zakon decenijama nije bio aktivan, njegovi segmenti povezani s abortusom ostali su na snazi, što ga čini tzv. „zombi zakonom“ — tehnički primenjivim, ali neaktivnim. Protivnici abortusa sada veruju da bi ovaj zakon mogao da se iskoristi za ograničenje pristupa medikamentima za prekid trudnoće, kao i za zabranu isporuke medicinskih sredstava potrebnih za obavljanje abortusa.
Primena ovog zakona zavisi od odluka buduće Trampove administracije, posebno njegovog kandidata za glavnog tužioca, bivše državne tužiteljke Floride, Pam Bondi.
Bivša federalna tužiteljka Barbara Mekvejda izjavila je da bi zakon mogao da ograniči dostavu abortivnih pilula putem pošte, ali bi ostale metode isporuke mogle ostati legalne, što bi unelo pravnu konfuziju i otežalo rad zdravstvenih radnika.
Grupa „Students for Life“ izrazila je entuzijazam zbog mogućnosti primene Komstok zakona, tvrdeći da bi to zadalo veliki udarac „industriji abortusa“. S druge strane, zagovornici prava na abortus pokušavaju da zakon u potpunosti ukinu. Demokratski poslanici poput Korija Buša i Pata Rajana već su predložili zakone za njegovo ukidanje, ali je njihovo usvajanje malo verovatno u republikanskom Kongresu.
Republikanac Džonatan Mičel, pravni zastupnik Trampove administracije, izjavio je da „nema potrebe za federalnom zabranom abortusa, dok god je Komstokov zakon na snazi“.
Buduća primena zakona mogla bi izazvati pravne sporove. Zagovornici prava na abortus tvrde da zakon ne bi trebalo primenjivati na pilule koje mogu imati druge medicinske namene, poput lečenja spontanih pobačaja. Pravna neslaganja oko obima zakona i njegovog tumačenja verovatno bi završila pred sudovima.
Bez obzira na ishod, diskusija o Komstokovom zakonu naglašava dublju podelu u američkom društvu po pitanju prava na abortus.
BONUS VIDEO: Porodici Tramp u Americi Bela kuća, a u Srbiji Generalštab