Foto: Mup Srbije; EPA/SRDJAN SUKI; shutterstock; shutterstock paul prescott

Nenad Petrak i Kristijan Palić, državljani Hrvatske koji se godinama dovode u vezu sa švercom narkotika, uhapšeni su nedavno u Turskoj. Ipak, jedan pripadnih hrvatskog podzemlja već izvesno vreme uspeva da izbegne hapšenje, iako je ključno lice sa poternice. U pitanju je Vlado Brkić, za kog se sumnja da se takođe krije u Turskoj. Ovdašnjoj javnosti postao je poznat nakon ubistva premijera Zorana Đinđića, kada su hrvatski mediji pisali da je upravo Brkić pružio utočište odbeglom Miloradu Ulemeku Legiji. Takođe, Brkić se dovodi u vezu i sa prvim svedokom saradnikom Ljubišom Buhom Čumetom.

Vlado Brkić je hrvatski ratni vetar i ono što se na Balkanu već decenijama naziva „kontroverzni biznismen“. Njegovo ime poslednji put je u hrvatskoj javnosti pomenuto prošle godine, kada se našao među osumnjičenima za organizovanje i transport tone kokaina preko Afrike.

Tona kokaina i „Đeneral“

Hrvatska policija sumnja da je on koordinisao akcijom u saradnji sa sada uhapšenim Nenadom Petrakom.

Ovo je otkriveno u porukama sa Skaj aplikacije koja je dostavljena hrvatskoj policiji. U istoj se navodi da je Petrak javio Brkiću za tonu kokaina, da bi kasnije nepoznata osoba pisala Brkiću da isti kokain nude i pripadnicima crnogorskog kavačkog klana.

Nenad Petrak Foto: Printscreen/X/T.C. İçişleri Bakanı

Turska policija je nakon hapšenja Petraka i Palića objavila kako su oni radili sa takozvanim balkanskim kartelom, na čijem je čelu navodno državljanin Srbije Miroslav Starčević. On je pre nekoliko meseci uhapšen, a sumnja da se upravo Starčević stoji iza kodnog imena „Đeneral“ na Skaju, koji je sarađivao i sa Veljkom Belivukom i Markom Miljkovićem.

Ipak, ovo nije prvi put da se Vlado Brkić dovodi u vezu sa osobama iz Srbije. Prvi se, zapravo, dogodio početkom dvehiljaditih, kada su hrvatski mediji pisali da je Brkić kum Ljubiše Buhe Čumeta, a potom i da je pomogao Miloradu Ulemeku Legiji, kada se nalazio na poternici zbog umešanosti u ubistvo tadašnjeg premijera Srbije Zorana Đinđića.

Kumstvo i prijateljstvo

Brkić je kontroverzna ličnost koja decenijama intrigira hrvatsku javnost, ali se malo toga o njemu zna. Nikada nije govorio za medije, njegove fotografije praktično da ne postoje, ali su hrvatski mediji uvek pisali o njegovom ponašanju „u podzemlju“.

Navodno je Brkić voleo da se hvali svojim prijateljima i kumovima, koji su po pravilu bili „opasni momci“. Uhapšen je 2007. godine zbog indicija da učestvuje u međunarodnoj trgovini narkoticima, ali je pušten zbog nedostatka dokaza.

Foto: Mup Srbije

Policija od tada pokušava da dođe do njega, ali su svi pokušaji bili bezuspešni. „Globus“ iz Zagreba je ranih dvehiljaditih pisao kako postoji dokument koji dokazuje saradnju između Brkića i Ljubiše Buhe Čumeta.

Čume je godinama bio predvodik takozvanog surčinskog klana, iz kog je kasnije nastao onaj ozloglašeniji – zemunski. Upravo su pripadnici zemunskog klana i Jedinice za specijalne operacije (JSO) optuženi za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića.

Čume tada postaje prvi svedok saradnik, a „Globus“ navodi da je toko policijske akcije Sablja ispričao i detalje svoje povezanosti sa Brkićem.

Ljubiša Buha je navodno rekao da Vlada Brkića poznaje od pre izbijanja rata na teritoriji bivše Jugoslavije, kao i da su kumovi.

Milorad Luković Legija Foto: EPA/SRDJAN SUKI

„Te su veze ojačale u ratu, a nastavile su se i nakon rata. Brkić me upoznao i s nizom ostalih, u Zagrebu vrlo uticajnih osoba. Upoznao me sa, kako je rekao, najjačim ljudima u državi: Željkom Bagićem i Hrvojem Petračem“, navodno je rekao Čume, a preneo „Globus“.

Hrvatski mediji su pisali i da je upravo Brkić pružio utočište Miloradu Ulemeku Legiji, kada se skrivao zbog sumnji da je učestvovao u atentatu na Đinđića.

POGLEDAJTE JOŠ:

Ulemek se predao 2004. godine i osuđen je na 40 godina zatvora zbog ubistva Zorana Đinđića. Osuđen je, takođe, pripadnik JSO Zvezdan Jovanović, koji je označen kao direktni izvršilac Đinđićevog ubistva.

Neki pripadnici zemunskog klana uhapšeni su u akciji Sablja, dok su se drugi godinama skrivali, između ostalog u Hrvatskoj. Nakon hapšenja, osuđeni su na maksimalne kazne zatvora.

Vođe zemunskog klana Dušan Spasojević i Mile Luković ubijeni su tokom Sablje u Meljaku.

Vlado Brkić još uvek izmiče dometu „ruke pravde“.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar