Foto:Shutterstock/Katarzyna Uroda

Žalbu na tender uložila je podgorička kompanija čija je ponuda za nabavku namirnica odbijena. Iako nema hrane, restoran radi i u njemu se poslužuje piće.

U restoranu Skupštine Crne Gore skoro mesec nema hrane jer nije okončan tenderski postupak za njenu nabavku, koji traje od početka avgusta.

To je nezvanično potvrđeno “Vijestima” iz parlamenta, kao iz  Uprave za državnu imovinu koja gazduje restoranom.

Prema tenderu objavljenom 6. avgusta na sajtu Crnogorskih elektronskih javnih nabavki (CEJN), Uprava je tražila “robu za ugostiteljstvo”, odnosno – “hranu, piće, duvan i povezane proizvode”.

Ukupna procenjena vrednost za nabavku toga iznosila je 272.727 evra, bez poreza na dodatu vrednost (PDV).

Nabavka je podeljena na sedam “partija”, odnosno stavki: sveže meso (procenjena na 45.908 evra), suhomesnate proizvode (60.102 evra), svežu i smrznutu ribu (morsku i slatkovodnu, 16.028 evra), voće i povrće (41.322 evra), mleko i mlečne poizvode (32.715 evra), sitne potrepštine (62.603 evra) i hleb (14.049 evra).

Kompanija “Goranović” iz Nikšića dala je najpovoljniju ponudu za sveže meso i suhomesnate proizvode, dok su ponude bjelopoljskog “Mesoprometa” i podgoričkog “Miacoma” isključene iz postupka zbog problema s dokumentacijom.

S druge strane, firma iz Podgorice, čija je ponuda isključena, aplicirala je za svih sedam “partija”, a bjelopoljska, kojoj je ponuda takođe eliminisana – za dve koje su dodeljene “Goranoviću”, te za mleko i mlečne proizvode.

Uz navedene kompanije, na tender se javio i podgorički “Veletex”, koji je konkurisao samo za nabavku hleba.

Uprava je krajem oktobra prihvatila ponude “Goranovića”, a poništila one za nabavku preostalih pet stavki, jer su, kako je navedeno na sajtu CEJN-a, ponuđači isključeni iz postupka zbog toga što su podneli dokumentaciju koja nije bila u skladu sa zahtevima.

Nakon toga, “Miacom” je 4. novembra podneo žalbu drugostepenom organu – Komisiji za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki, a Uprava dva dana kasnije objavila da prekida sve radnje u vezi tendera za nabavku hrane za skupštinski restoran, do donošenja rešenja po žalbi.

Shodno tome, stopirana je odluka kojom je prihvaćena ponuda “Goranovića”, ali i odluka o poništenju ponuda ostalim kompanijama, pa je restoran ostao bez hrane jer je potrošio zalihe koje je imao.

Iako nema ničeg za jelo, skupštinski restoran radi i u njemu se poslužuje piće.

“Vijesti” su letos pisale da u tom restoranu nije sprovedena fiskalizacija, a listu je tada iz Uprave za državnu imovinu nezvanično rečeno da je postupak njenog uvođenja u toku.

PROČITAJTE JOŠ:

Restoran Skupštine je među jeftinijim u Crnoj Gori, iako poslanici imaju plate i do tri puta veće od proseka. Ipak, zbog kritika dela javnosti, cene nisu toliko niske kao što su bile pre desetak godina, pa kuvano jelo košta u proseku pet evra, dok je kafa i dalje najjeftinija, u šta su se više puta uverili novinari “Vijesti” koji prate zasedanja najvišeg zakonodavnog doma.

Iz Uprave je “Vijestima” ranije nezvanično rečeno da parlamentarci i zaposleni u poslaničkim klubovima imaju pravo da ne plate neposredno nakon konzumacije hrane i/ili pića u restoranu. Kako su kazali, u tim situacijama se neplaćeni iznos fakturiše i šalje poslaničkim klubovima, a oni na početku meseca izmiruju dugove za prethodni.

BONUS VIDEO: Picula: Crna Gora će imati problema na putu prema članstvu u EU-u

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare