Savet Agencije za audiovizuelne medijske usluge Crne Gore (SAMU) saopštio je danas da će reagovati na "neodogovorno ponašanje jednog dela regionalnih medija" koji su izveštavali o tragediji na Cetinju kada je ubijeno 12 osoba među kojima i dvoje maloletne dece.
„Za razliku od jednog dela regionalnih medija, elektronski mediji registrovani u Crnoj Gori pokazali su visok stepen profesionalnosti i odgovornosti izveštavajući o tragediji koja se dogodila na Cetinju, služeći interesima javnosti i doprinoseći očuvanju društvene stabilnosti“, navodi se u saopštenju.
Savet je saopštio da izražava žaljenje zbog činjenice da je jedan broj regionalnih medija iskoristio tragediju na Cetinju za ponavljanje starih narativa koji narušavaju koheziju građanskog društva u Crnoj Gori, insistirajući na etničkim podelama i produbljivanju društvenih tenzija.
„Takvi postupci nisu samo neodgovorni, već i izuzetno štetni za napore u očuvanju stabilnosti i poverenja među građanima, naročito u trenucima kada mediji imaju ključnu ulogu u promovisanju društvene solidarnosti i odgovornog informisanja“, navodi se u saopštenju.
Naveli su su da će shodno tome, SAMU, vođen zakonskim ovlašćenjima i odgovornošću za zaštitu javnog interesa, preduzeti dodatne mere nadzora nad sadržajima koje emituju elektronski mediji registrovani u Crnoj Gori, kao i nad programima koji se reemituju putem kablovskih operatora.
Agencija, dodali su, intenzivira nadzor svesna uticaja medijskog izveštavanja o tragediji na društvenu stabilnost, sigurnost i emotivno stanje građana.
„Podsećamo da je SAMU i ranije delovala u zaštiti javnog interesa, uključujući ograničavanje reemitovanja programa televizija koje su emitovale neprimeren i štetan sadržaj. Takav je bio slučaj 2022. godine, kada je utvrđeno da su određeni programi na senzacionalistički i provokativan način izveštavali o tragediji, ugrožavajući dostojanstvo i privatnost žrtava i njihovih porodica, ali i crnogorskog društva u celini“, navodi se i dodaje da ni ovog, kao ni prethodnog puta, SAMU neće tolerisati ugrožavanje dostojanstva žrtava, niti bilo kakvu zloupotrebu tragedije u cilju širenja etničkih podela i produbljivanja društvenih tenzija.
Sve odluke i aktivnosti Agencije usmerene su, dodaje se, na očuvanje javnog interesa, a javnost će o svim daljim koracima biti blagovremeno obaveštena.
U pucnjavi na Cetinju ubijeno je 12 osoba, od čega dvoje dece. Počinilac ubistava, Cetinjanin Aco Martinović, preminuo je tokom transporta ka Kliničkom centru Crne Gore (KCCG), nakon što je pokušao samoubistvo. U pucnjavi su teško povređene četiri osobe, koje su hospitalizovane u KCCG. Povodom tragičnog događaja koji se dogodio na Cetinju, Vlada Crne Gore je donela odluku da se 2, 3. i 4. januar proglase za Dane žalosti.