Foto: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Državni tim Crne Gore priprema mere uz projekciju da će otvaranje granica, prvo regionalnih, biti moguće početkom juna - od 1. do 10. juna, a zatim i početak avio-saobraćaja, pišu podgoričke Vijesti.

Kada se granice otvore jedna od obaveza će biti i testiranje na koronavirus što predstavlja dodatni trošak, pišu Vijesti. Pojedine zemlje su ostavile da to turisti plate, a neke subvencionišu deo. Cene ovih testova mogle bi iznositi od 25 do 100 evra, što bi za jednu porodicu predstavljao veliki trošak.

Avioprevoznici će po letu imati manje putnika jer će najverovatnije srednje sedište morati da bude prazno, a kod nekih država se najavljuje i svako drugo sedište. Većinski stav unutar grupe je da Aerodromi smanje cene usluga, kako bi se rasteretili prevoznici, ali i dalje ostaje opcija da ih i država subvencioniše ili plati za prazna sedišta koje traže epidemiolozi. Ova mera će zavisiti od ponašanja na konkurentnim tržištima u Hrvatskoj, Španiji i Grčkoj.

Od dosadašnjih mera turističke kompanije i ugostitelji dobili su subvencije pune bruto minimalne zarade po radniku, mogućnost da odlože poreske i kreditne obaveze do 90 dana…

Za turiste smanjiti troškove testiranja i avio-karata

Asocijacija menadžera Crne Gore smatra da se turistička ponuda mora među prvima prilagoditi kako bi bila atraktivna u ovim vremenima.

“Ako sada izgubimo šansu, kratkoročna pomoć države neće puno značiti na duge staze. Naša šansa je u tome da omogućimo bezbedno ljetovanje. Zajedno sa tur-operatorima i privredom Crne Gore investirati u laboratorije na aerodromima i brze testove. Napraviti dogovore sa vladama zemalja regiona i avio-prevoznicima u smislu priznavanja testova i slično. Izvršiti selekciju prioritetnih zemalja dolazećih turista i u saradnji sa nacionalnim avio-prevoznikom Montenegro Airlines ponuditi turistima i tur-operatorima pakete subvencionisanih avio-karata, u cilju obezbeđivanja što nižih troškova za turiste”, naveli su iz Asocijacije u okviru predloga za prevazilaženje ekonomske krize.

Predstavnici turističke privrede traže i smanjenje taksi i naknada sa državnog i opštinskog nivoa, kao i cena zakupa Morskog dobra. Predstavnici zakupaca plaža traže da im se ovaj trošak smanji i za 70 odsto, jer očekuju da toliko iznosi pad prihoda. Veći zakupci plaža Morskom dobru za sezonu treba da plate i 50 do 60 hiljada evra. Oni smatraju da će zbog epidemioloških mera na istoj površini plaže moći da postave i do 50 odsto manje ležaljki. Morsko dobro je za sada spremno da odloži plaćanje zakupa, kao i da se tokom sezone prate visine prihoda zakupaca i sa tim usklađuju naknade. Najavili su i mogućnost da se poveća površina pod ležaljkama, na uštrb dijela plaže koji, prema sadašnjim propisima, treba da bude slobodan.

Predstavnici lokalnih vlasti u operativnom timu najavili su da će opštine smanjiti neke naknade, ali da su i njihove i finansije lokalnih komunalnih preduzeća ugrožene. Varijanta o kojoj se raspravlja je i da država pokrije deo ovih troškova.

Ima i zahteva da se država više uključi u reklamiranje turističke ponude kroz korišćenje “korona fri” statusa, da Nacionalna i opštinske turističke organizacije ne naplaćuju članarine ili da ih prepolove, da se svojim građanima po ugledu na Hrvatsku i Srbiju daju vaučere za odmor u Crnoj Gori…

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar