Foto: BETAPHOTO/VLADA CRNE GORE/BOJANA CUPIC/MO

Empirijski podaci potvrđuju da crnogorska vlada u široj javnosti nije uspela da se legitimiše kao reformska i inkluzivna, kao i da je izneverila očekivanja većine građana i građanki. Rejting premijera Krivokapića rapidno pada, što vodi ka prevremenim parlamentarnim izborima, kaže za "Novu" Daliborka Uljarević, direktorka Centra za građansko obrazovanje (CGO) koji je sproveo veliko istraživanje javnog mnjenja o vladi Zdravka Krivokapića.

Zajedničko istraživanje sproveli su CGO i agencija DAMAR. Rezultati su pokazali da većina ispitanika misli da se Crna Gora kreće u pogrešnom pravcu. Vlada Zdravka Krivokapića dobila je ocenu 2,28 za prvu godinu rada, što je veliko razočarenje, imajući u obzir sa kakvim očekivanjima je formirana.

Mršava podrška građana

Uljarević kaže da je aktuelna vlada nestabila, zbog čega je neminovno da će uskoro doći do neophodnih promena.

Daliborka Uljarevic
Daliborka Uljarević Foto:N1

„Izvršna vlast je na respiratoru već neko vreme, a činjenica da je vlada dobila od građana mršavu dvojku samo potvrđuje da tu nema adekvatne terapije kako bi se ona revitalizovala. Otvaranjem priče o rekonstrukciji faktički su koalicije parlamentarne većine priznale da je ona nefunkcionalna i da njihova dalja podrška takvoj vladi može skupo da ih košta na sledećim izborima koji će izvesno biti prevremeni“, smatra naša sagovornica.

Prema istraživanju CGO-a i DAMAR-a, u Vladi se najbolje kotiraju resori finansija i socijalnog staranja (2,96), ekonomskog razvoja (2,82) i javne uprave, digitalnog društva i medija (2,80). Premijer Krivokapić nalazi se među tri najgore ocenjena člana Vlade (2,57). Ispod njega su ministarka prosvete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić (2,51) i ministar ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Ratko Mitrović (2,47).

Zdravko Krivokapić
Zdravko Krivokapić Foto: TANJUG/ MILOS MILIVOJEVIC

SPC uticala na mišljenje o Krivokapiću

Rapidnom padu Krivokapićevog rejtinga doprineo je snažan uticaj Srpske pravoslavne crkve, ocenila je Uljarević.

„Krivokapićev rejting je brzo od formiranja vlade počeo da pada, jer se je bilo jasno da se on teško snalazi na toj poziciji. Dodatno, potenciranje jedne verske zajednice, preciznije SPC, značajno ga je antagonizovalo sa građanskom Crnom Gorom i naglasilo svetonazor koji ne može menjati društvo na zapadnim vrednostima“, upozorila je sagovornica „Nove“.

Skoro polovina ispitanika misli da je učinak vlade ispod svih očekivanja, svaki treći da ona radi u skladu s očekivanjima, dok tek tri odsto misli da Krivokapićev kabinet obavlja posao iznad očekivanja.

Krivokapić jedini nevakcinisani državnik

Crnogroski premijer je preležao virus korona u avgustu prošle godine. Kako je tada objasnio, nije ni znao da je zaražen, pa je virus preležao „na nogama“. U mesecima koji su usledili nije se vakcinisao, iako je Crna Gora obezbedila potrebnu količinu vakcina, jer kaže da ima veliki broj antitela. Od tog trenutka brojka je samo rasla, što je i samog premijera iznenadilo. Utvrđeno je da ima tačno 283,4 antitela, a vakcinu će, kako je najavio, primiti kad ta cifra padne ispod 100.

Istraživanje je pokazalo i da gotovo polovina ispitanika smatra da se Crna Gora kreće u pogrešnom pravcu. Svi ovi podaci doveli su do postavljanja logičnog pitanja – ko može da nasledi Krivokapića na poziciji premijera?

POGLEDAJTE JOŠ:

„To je proces koji će trajati, i ne treba imati iluziju da će prvi naredni premijer biti lider koji će imati puni kapacitet da demokratizuje državu. Pre će i to biti jedna prolazna faza političara skromnih formata dok ne dođemo do neke legitimne i stabilne većine, zasnovane na minimumu zajedničkih temeljnih vrednosti, ali i ličnosti koja će imati viziju evropeizacije države i snagu da je iznese“, istakla je Uljarević.

Mogući pad vlade sve bliži

Skupština Crne Gore bi na prvoj narednoj sednici trebalo da raspravlja o inicijativi poverenju Vladi Zdravka Krivokapića, jer je 40 poslanika opozicije podnelo predlog da se o tome glasa po hitnom postupku.

Oni su u obrazloženju naveli niz razloga, navodeći da je kabinet Krivokapića odgovoran za duboku institucionalnu, zdravstvenu, ekonomsku krizu, ali i zaostajanje u pregovorima o pristupanju Evropskoj uniji. Neprimeren uticaj vlasti u Srbiji i klerikalizacija društva takođe su razlozi zbog kojih su opozicione stranke podnele predlog Skupštini.

BONUS VIDEO Marko Lovrić: Doček Krivokapića – teško da je reč o omašci

 

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar