Američki predsednik Donald Tramp od ponedeljka se nalazi na poternici Irana koji ga optužuje da je kao lider SAD umešan u napad bespilotnom letelicom u Bagdadu početkom godine, kada je poginuo general Kasem Solejmani.
Iran je u ovom slučaju zatražio pomoć od Interpola da uhapsi Trampa i još 35 osoba pod optužbom za ubistvo i međunarodni terorizam.
Tužilac Ali Alkasimer naglasio da će Iran nastaviti sudski da goni Trampa i nakon što mu istekne predsednički mandat.
Iran već pola godine ne može nikako da se pomiri sa pogibijom generala Iranske revolucionarne garde i jednim od najviših vojnih zvaničnika u državi, pa je čitav svet strepeo od iranske odmazde.
Solejmani je stradao u američkom napadu dronom na međunarodnom aerodromu u Bagdadu 3. januara ove godine u ranim jutarnjim satima kada je pokušao da otputuje iz države.
Pentagon je tada saopštio da je predsednik SAD odobrio napad dan ranije, jer je Solejmani organizovao napade na baze iračke koalicije nekoliko meseci, kao i da je odobrio napade na američku Ambasadu u Bagdadu.
Za SAD i Izrael Solejmani je bio ličnost iz senke na čelu iranskih posredničkih snaga, odgovornih za borce u Siriji koji podržavaju predsednika Bašara el Asada, a koje su odgovorne i za smrt američkih vojnika u Iraku.
Solejmani je 80-ih godina preživeo rat Irana sa Irakom, preuzevši komandu nad elitnim snagama „Kuds“ Revolucionarne garde Irana, zaduženim za vojne akcije Islamske Republike u inostranstvu.
Bio je relativno nepoznat i u svojoj zemlji sve do američke invazije na Irak 2003. godine, ali je njegova popularnost naglo porasla pošto su američki zvaničnici pozvali na njegovo ubistvo.
Poslednjih godina Solejmani je postao najprepoznatljiviji iranski komandant na bojnom polju, zanemarujući pozive da uđe u politiku, ali postajući jednako moćan, možda i više od državnog vrha.
LATEST: Iran has issued an arrest warrant for Trump and has asked Interpol for help over the killing of top general Qassem Soleimani, according to the Iranian state-run ISNA news agency.
The U.S. president faces no danger of arrest, according to AP pic.twitter.com/v8Hl3JROF6
— Bloomberg QuickTake (@QuickTake) June 29, 2020
Solejmani je rođen 11. marta 1957. godine. Malo se zna o njegovom detinjstvu, mada su iranski mediji izvestil da je njegov otac bio poljoprivrednik koji je dobio komad zemlje od šaha Reze Pahlavija, ali da je kasnije upao u dugove.
Kad je imao 13 godina, Solejmani je počeo da radi u građevinarstvu, a kasnije u Vodovodu grada Kermana. Iranska revolucija 1979. s vlasti je uklonila Pahlavija, pa se general pridružio Revolucionarnoj gardi. Poslat je na severozapad Irana u snagama koje su posle Revolucije suzbijale nemire Kurda.
Ubrzo je Irak napao Iran i započeo je krvavi osmogodišnji rat. U borbama je poginulo više od milion osoba, a Iran je slao lako naoružane vojnike u minska polja i pod vatru iračkih snaga, uključujući dečake-vojnike. Solejmanijevu jedinicu iračke snage napale su tada i hemijskim oružjem.
Usred tog pokolja, general je postao poznat po protivljenju „besmislenim pogibijama“ na bojnom polju, duboko žaleći kada je svoje ljude slao u borbu, grleći svakog ponaosob.
Iako nije završio vojne škole neprijatelji su ga poštovali kao vrhunskog stratega. Bez religijskog obrazovanja za vrhovnog iranskog ajatolaha bio je tzv. „živi mučenik“ Islamske revolucije.
Nakon iračko-iranskog rata, Solejmani nekoliko godina nije bio u javnosti, što analitičari pripisuju njegovom neslaganju tokom rata sa tadašnjim šefom države Hašemijem Rafsandžanijem.
U međuvremenu je postao šef snaga Kuds i komandovao operacijama Garde u inostranstvu, pa brzo došao u središte pažnje Amerikanaca posle njihove invazije Iraka 2003. i svrgavanja Sadama Huseina.
Američke snage optužile su Kuds za napad u Karbali u kojem je ubijeno pet američkih vojnika, kao i za obuku i snabdevanje proizvođača improvizovanih eksplozivnih naprava, podmetnutih na ili pod puteve.
SAD i UN stavile su Solejmanija na listu sankcija 2007, a 2011. ga američke vlasti optužile za zaveru Kudsa da navodno unajme ubicu iz meksičkog narko-kartela da ubije jednog saudijskog diplomatu.
Pažnja koju je Zapad pridavao Solejmaniju samo je pojačala njegov uticaj kod kuće. Ankete su redovno pokazivale da je ocenjen bolje od ostalih javnih ličnosti Irana. Međutim, on je stalno odbijao pozive da uđe u politiku.
Solejmani je ranije nekoliko puta proglašen mrtvim. Jednom je to bila avionska nesreća 2006. u kojoj su poginuli drugi vojni zvaničnici na severozapadu Irana, a drugi put bombaški napad u Damasku 2012. u kom su ubijeni Asadovi pomoćnici.
Pratite nas i na društvenim mrežama: