Valentin Jumašev i Vladimir Putin Foto: Donat Sorokin / TASS / Profimedia, Alexei Nikolsky / TASS / Profimedia

Pre više od 20 godina Vladimir Putin stupio je na vlast u Rusiji, prvo kao premijer, potom i kao predsednik. U to vreme nepoznati čovek preuzeo je najvažnije državničke funkcije, a za tu ulogu odabrao ga je lično tadašnji predsednik Boris Jeljcin uz malu pomoć svog najbližeg saradnika Valentina Jumaševa.

Ključnu ulogu u Putinovom iznenadnom imenovanju odigrao je upravo Jumašev, bivši novinar koji je postao zvaničnik Kremlja i jedna od najbližih saradnika nekadašnjeg predsednika Borisa Jeljcina.

Jumašem je čak bio oženjen Jeljcinovom ćerkom Tatjanom, a prvi posao u Kremlju Putin je dobio zahvaljujući njemu.

Valentin Jumašev i Boris Jeljcin Foto: AFP / AFP / Profimedia

Kako je kasnije govorio, Jumašev je odmah primetio sposobnosti Vladimira Putina. Bio je dobar u analizi situacije i prezentovanju argumenata, što ga je brzo izdvojilo od ostalih zvaničnika Kremlja.

Kada je došlo vreme da Jeljcin bira svog naslednika, u igri su bili Boris Nemcov, Sergej Stepašin i Nikolaj Aksenenko. Međutim, u jednom momentu se u šeširu pojavilo i ime Vladimira Putina.

Kao nagradu za „izvanredan rad“, Jeljcin je 1999. godine imenovao Putina za premijera. Iako je trebalo da na predsedničkoj funkciji narednih godinu dana, tadašnji predsednik Jeljcin odlučio je da odstupi ranije. Naslednik je već bio odabran, samo je trebalo plan sprovesti u delo.

Valentin Jumašev Foto: TASS / ddp USA / Profimedia

Tajni planovi

„Tri dana pred Novu godinu, Jeljcin je pozvao Putina u svoju seosku rezidenciju. Tražio je da budemo prisutni i ja i njegov novi šef protokola Aleksandar Vološin. Rekao je Putinu da neće ostati na vlasti do jula. Podneće ostavku 31. decembra. Za to je znala samo mala grupa ljudi: Vološin, Putin, Jeljcinova ćerka Tatjana i ja. Jeljcin to nije rekao čak ni supruzi“, ispričao je Jumašev u intervjuu za BBC pre nekoliko godina.

Kao čovek od poverenja, upravo Jumašev je izabran da napiše govor kojim će se Jeljcin oprostiti od nacije.

Boris Jeljcin Foto:EPA/YURI KADOBNOV

„Bilo je teško napisati taj govor. Bilo je očigledno da će ostati zapamćen u istoriji. Poruka je bila važna. Zato sam napisao onu slavnu rečenicu: ‘Oprostite mi'“, objasnio je on.

Jeljcin je u Kremlju snimio poslednje obraćanje Rusima, ali ono je još nekoliko sati moralo da ostane tajna za sve, sem za njegov najuži krug.

„Bilo je važno da ta vest ne procuri. Ostalo je još četiri sata do zvanične objave. I zato su svi ljudi u prostoriji ostali zaključani. Nije im dopušteno da odu. Uzeo sam snimak i odvezao se do televizijske stanice. Govor je emitovan u podne“, istakao je Jumašev.

Vladimir Putin
Vladimir Putin Foto:Maks Vetrov / Sputnik / Profimedia

Nakon Jeljcinove ostavke, Putin je postao vršilac dužnosti predsednika, a samo nekoliko meseci kasnije i predsednik Rusije nakon što je pobedio na izborima.

Najuži krugovi

Kao što je Jumašev bio pripadnik najužeg kruga predsednika Jeljcina, samim tim umnogome uticao na njegove odluke, tako i Putin ima svoje najbliže saradnike.

POGLEDAJTE JOŠ:

Oni se dele na dve grupe – prijatelje iz detinjstva koji su poznati kao čuvari njegovog bogatstva, i ljude poznate kao „siloviki“ – bivši operativci KGB-a koji su sa Putinom služili u inostranstvu, a sada su na visokim državnim funkcijama.

Međutim, Jumašev smatra da ne postoji krug dovoljno blizak da mu Putin poveruje.

„On ne precenjuje njihovu lojalnost. Jeljcin je verovao članovima porodice. Putin ne veruje nikom“.

Sva dešavanja iz Ukrajine možete pratiti u našem blogu uživo. 

BONUS VIDEO Putin na stadionu u Moskvi

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram