Sindikat doktora medicine Crne Gore (SDMCG), Akcija za ljudska prava (HRA) i Centar za građansko obrazovanje (CGO) apeluju na ministra zdravlja i NKT da ulazak u Crnu Goru bez institucionalnog karantina omoguće svim osobama sa negativnim PCR testom, a ne samo onima koji, kako su naveli, u zemlju ulaze privatnim avionima i jahtama.
„Od turista zahtevati da donesu rezultat testa koji nije stariji od 48h, a našim državljanima i rezidentima omogućiti da se testiraju odmah na granici,“ naveli su oni u saopštenju.
HRA i CGO su ranije ukazale na diskriminaciju u odnosu na ljude kojima je omogućeno da u Crnu Goru dođu privatnim avionima i jahtama iz svih država sveta bez obzira na stepen zaraze, samo ako imaju negativan test ne stariji od 48 sati, dok isto to nije omogućeno onima koji u zemlju žele da uđu na uobičajene načine, na primer, kolima.
„Poznato je da u Crnu Goru državljani i rezidenti, koji dolaze iz Srbije, ulaze preko Bosne i Hercegovine, bez upućivanja u karantin i testiranja, i da kruže glasine o tome da je na taj način u zemlju već ušlo nekoliko osoba koje su se virusom Covid-19 zarazile na nedavnoj fudbalskoj utakmici u Beogradu. Pozivamo nadležne vlasti da ove glasine potvrde ili opovrgnu,“ navodi se u saopštenju nevladine organizacije.
Oni podsećaju da mnoštvo ljudi neometano ulazi iz Albanije u Crnu Goru, iako je u njoj obim testiranja zabrinjavajuće nizak, što znači da broj obolelih i rizik od importovanja virusa nije moguće realno sagledati.
„Prema tome, cenimo da je neuporedivo racionalnije da se, umesto ulaska u zemlju na „mala vrata“ preko Bosne i Hercegovine, bez testiranja i praćenja, svima omogući ulazak „na velika vrata“, ali uz negativan test, ne stariji od 48h, odnosno, uz mogućnost da se test uradi i na graničnom prelazu, a da se u međuvremenu osoba rešenjem sanitarnog inspektora obaveže da rezultat testa sačeka u samoizolaciji. Nadzor nad pojavom simptoma može da uradi IJZ preko aplikacije koju su razvili i koja je već u upotrebi,“ naveli su oni.
Oni su naveli da očekuju da ako NKT i ministar zdravlja smatraju drugačije, o svim razlozima za suprotan stav javnost otvoreno i argumentovano obaveste.
„Očekujemo i da Ombudsman da obrazloženo mišljenje o tome da li su naredbe ministra zdravlja diskriminatorne ili nisu“, zaključuje se u saopštenju.
Pratite nas i na društvenim mrežama: