Oglas
Češka želi da ograniči slobodu kretanja ruskih diplomata unutar šengenskog prostora, a cilj takve odluke je prevencija mogućih akata sabotaže, objavio je Dojče vele (DW).
Ruski državljani više ne mogu ući u Češku bez biometrijskog pasoša, a ministar spoljnih poslova Jan Lipavski hteo bi da isti potez povuku i druge članice Evropske unije (EU), pogotovo u kontekstu sve većeg broja sabotaža u Evropi, za koje DW prenosi sumnje kako „ne samo da su povezane s Kremljom, već iz Kremlja i potiču“. „Mi znamo da su ruska strana predstavništva uključena u hibridno vođenje rata protiv Evrope.
Poznati su nam brojni slučajevi ruskih sabotaža. Mislim da su izveštaji obaveštajnih službi po tom pitanju prilično jasni“, kazao je Lipavski za Dojče vele. Česi su osim toga ponovili zahtev koji su EU partnerima uputili pre devet meseci: da se ograniči sloboda kretanja Rusa na području EU. U tom zahtevu Prag je predložio da akreditovanim ruskim diplomatama više ne bude dozvoljeno da se slobodno kreću po zemljama koje su članice šengenskog prostora. Po češkim procenama, oko 3.000 ruskih diplomata i članova njihovih porodica na području EU ima diplomatske pasoše.
„Ne postoji nikakva obaveza za zemlje EU da tu šengensku privilegiju proširi i na ruske diplomate“, smatra Lipavski. Dojče vele napominje da nisu sve vlade zemalja EU saglasne sa njegovim mišljenjem, pošto je pismo koje je Lipavski u junu uputio komesaru EU za spoljnu politiku Džuzepu Borelju, potpisalo samo sedam ministara spoljnih poslova zemalja članica EU, a među njima su bile tri baltičke zemlje – Danska, Holandija, Poljska i Rumunija. Češki ministar je u tom pismu istakao kako „ruska agresija i planirani akti sabotaže i napada ruskih obaveštajnih službi“ zahtevaju hitno preispitivanje šengenskog pitanja.
Pročitajte još:
U tom pismu naglasio je da je Češka svesna „straha od osvetničkih mera“ i da je Prag računao na moguću reakciju Moskve. On takođe ističe da Prag smatra da bi troškovi za EU koji bi nastali zbog mogućih ruskih kontramera, bili manji od moguće štete koju bi ruske diplomate odnosno agenti mogli da nanesu Evropi.
„Moje kolege i moji ministri i ja, i dalje ćemo nastaviti da lobiramo. Koristićemo razne diplomatske kanale kako bi objasnili koliko je jedna takva mera zapravo važna“, napomenuo je Lipavski.
Prema pisanju DW, razloge praškog ogorčenja treba potražiti u 2014. kada je dvoje čeških državljana poginulo u eksploziji jednog skladišta municije u češkom selu Vrbetice a kao odgovorne za taj čin su češke vlasti označile dva saradnika ruske vojne tajne službe GRU. U toj akciji su, prenosi DW, koristili lažirane, ne-biometrijske pasoše, što je dodatno otežalo njihovu identifikaciju.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare