Foto:Shutterstock/EPA-EFE/MIKHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN /Maks Vetrov / Sputnik / Profimedia/- / Sputnik / Profimedia/Photo ITAR-TASS / TASS / Profimedia

Oči čitavog sveta uprte su u jednu od najvećih nuklearkih na svetu - Zaporožje, koja se nalazi na ukrajinskoj teritoriji, ali pod ruskom kontrolom. Postoji bojazan da će se danas dogoditi velika radioaktivna ekološka katastrofa, koja bi mogla da bude rezultat eksplozije u elektrani, za koju već sada, iako se nije dogodila, Kijev i Moskva razmenjuju optužbe.

Naime, prema ukrajinskim obaveštajnim podacima, ruskim radnicima je rečeno da napuste elektranu do 5. jula.

Uz to, ruske trupe takođe napuštaju ovu oblast, a na ulicama je uočljiv značajno manji broj patrola, što je prema mišljenju Kijeva jasan znak da je Moskva spremna da izazove incident.

Foto: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Zbog toga su Ukrajinici koji žive u blizini elektrane počeli munjevito da napuštaju zemlju i prelaze granicu sa Moldavijom.

O ozbiljnosti situacije govorio je i predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski.

Vladimir Zelenski Foto: EPA-EFE/FILIP SINGER

„Postoji ozbiljna pretnja. Rusija je tehnički spremna da izazove lokalnu eksploziju u elektrani, što bi moglo dovesti do ispuštanja opasnih materija u vazduh. Mi o svemu tome razgovaramo sa našim partnerima kako bi svi razumeli zašto Rusija to radi, kao i o političkom pritisku na Rusku Federaciju da o tome ni ne razmišljaju“, rekao je Zelenski.

Dodao je i da je od obaveštajnih službi postoji informaciju da je ruska vojska postavila naprave slične eksplozivu na krovove nekoliko objekata nuklearne elektrane Zaporožje.

Takođe, prošlog meseca, šef ukrajinske tajne službe Kirilo Budanov rekao je da je Rusija spremna na tehnološku katastrofu u nuklearnoj elektrani Zaporožje.

„Deo koji može da bude dignut u vazduh je veštačko jezero potrebno za hlađenje elektrane“, rekao je Budanov.

Kirilo Budanov Foto: EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Rusi tvrde da će to da uradi Kijev

Sa druge strane, gotovo identične optužbe iznosi i Moskva, koja tvrdi da činjenica da su ukrajinski zvaničnici sproveli vežbe radioaktivne bezbednosti i postavili dodatne uređaje za merenje radijacije u nekoliko gradova znači da „Kijev priprema operaciju lažne zastave“.

Naime, Državna služba za vanredne situacije Ukrajine izvodila vežbe radioaktivne bezbednosti u regionu Zaporožja.

Šta ako se to desi?

Iako smo tokom prethodnih godinu i po dana više nego često slušali dramatična upozorenja i međusobna optuživanja zaraćenih strana, sada je situacija ozbiljnija nego ikada.

Zaporožje Foto:EyePress News / Newscom / Profimedia

Naime, ukoliko se dogodi da meta bude jezero, reaktori kojima je voda neophodna za rad bi ostali bez nje.

To bi dalje uzrokovalo da reaktor prestane da se hladi, a da gorivo počne da se topi. Time bi se stvorio visok pritisak i moglo bi da dođe do eksplozije.

Prema mišljenju stručnjaka, neposredno nakon eksplozije bi se dogodila masovna evakuacija zbog nevidljivog radioaktivnog oblaka.

Tada bi došlo do oslobađanja radijacije čije posledice bi se osećale godinama.

Zaporožje Foto:Tanjug/Russian Defense Ministry Press Service/Tanjug/AP Photo

Ipak, najveći nuklearni rizik je od pregrejavanja nuklearnog goriva, što bi se moglo dogoditi ako se granatama prekine struja koja pokreće rashladne sisteme ili ako nema dovoljno vode za snabdevanje rashladnih sistema.

Takođe, u Zaporožju postoji i skladište istrošenog goriva, te bazeni istrošenog goriva na lokaciji svakog reaktora, kojih ukupno ima šest. Ukoliko bi ostali bez dotoka vode, voda bi isparavala i temperature bi se povećavale, rizikujući požar koji bi mogao oslobodi brojne radioaktivne izotope.

Pročitajte još:

Ono što još uvek ukazuje da „ima nade“, jeste to što Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) situaciju ne smatra rizičnom u velikoj meri.

Naime, IAEA nije potvrdila informacije Ukrajine da je jezero za hlađenje ugroženo, iako je takođe navedeno da nema potpun pristup svim lokacijama u elektrani.

Prema IAEA, njeni stručnjaci su bili u mogućnosti da pregledaju delove sistema za hlađenje elektrane, uključujući neke delove perimetra velikog ribnjaka za hlađenje, koji još uvek ima stabilan nivo vode potreban za hlađenje reaktora. Stručnjaci IAEA-e su takođe redovno obilazili reaktorske jedinice i druge oblasti oko lokacije. IAEA je saopštila da i dalje očekuje pristup drugim delovima lokacije, uključujući sistem za hlađenje.

BONUS VIDEO Ruska raketa pogodila stambenu zgradu u Zaporožju

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar