Jedan od dvojice vodećih kandidata na predsedničkim izborima koji se danas održavaju u Čileu jeste Garbijel Borić, levičar koji želi da evocira eru Salvadora Aljendea. Gabrijel, poznatiji kao čileanski Če Gevara, poreklo vodi iz Hrvatske, u kojoj je bio samo jednom i to pre 11 godina.
Ukoliko pobedi, Borić obećava poreske reforme, veća prava radnika i preraspodelu bogatstva.
Prema poslednjim anketama, nakon zatvaranja birališta u drugi krug sa Borićem će Hose Antonio Kast, koji je njegova sušta suportost i zalaže se za politiku kakvu je vodio Augusto Pinoče.
U politiku iz uličnih protesta
Gabrijel Borić u politiku je ušao nakon završenog Pravnog fakulteta, kao predvodnik studentskih protesta koji su započeli 2011. godine, a kojima se zahtevalo besplatno obrazovanje za sve. Godinu dana kasnije protesti prerastaju u najnasilnije demonstracije ikada. Danas, deset godina kasnije, na njih se gleda kao na kao na prethodnicu većih društvenih nemira koji su zahvatili Čile u potonjim godinama.
Tada je i stekao i veliki broj pristalica, zbog čega se na parlamentarnim izborima 2013. godine kandidovao kao samostalni kandidat. Na njima je osvojio više od 25 odsto glasova, te postao prvi nestranački političar u čileanskom parlamentu ikada. U parlamentu je ostao sve do sada.
Gabriel Boric ejerce su derecho a voto y asegura que busca gobernar para todos los chilenos y chilenas: pic.twitter.com/09lKygKjza #EleccionesChile2021
— Elecciones Chile (@EleccionesChile) November 21, 2021
Protivnik kontroverznog rudarskog projekata Domingo
Pored toga što se zalaže za liberalne vrednosti, njegova predizborna kampanja fokusirana je i na zaustavljanje kontroverznog rudarskog projekta Domingo, koji se može uporedi sa projektima Rio Tinta. Ovaj projekat se pominje čak i u Pandora papirima, piše BBC na španskom.
Trebalo bi da proizvodi 12 miliona tona gvožđa i 150.000 tona bakra, ali i da istovremeno uništi čitav sistem i prirodni rezevat, od koga je udaljen svega 30 kilometara.
Nije ljubitelj rodea, ni statusa prve dame
Ono što je privklo veliku pažnju javnosti jeste to što se ovaj prredsedničkih kadnidat,bavi i nekim malo sporednijim pitanjima.
"We are a generation whose involvement in politics began with social movements. But we realised that if we wanted to change Chile, protesting alone wouldn’t be enough", @gabrielboric explains.
Interesting article by @jwbartlett92:https://t.co/JiYzN9yqHd
— Benjamin Alvarez (@BenjAlvarez1) November 18, 2021
On se tako zalaže za ukidanje statusa prve dame (žene predsednika), jer po njegovom mišljenju one poseduju previše privilegija i uticaja koje im suštinski ne pripada, kao i za ukidanje rodea, jer je previše opasan i eksplotiše životinje.
Rodnu zemlju posetio davne 2010. godine
Borićev pradeda napustio je Hrvatsku pre 1940. godine i uputio se u daleki Čile. Kako je Gabrijel treća generacija svoje porodice u Čileu, ne govori hrvatski, a na tlo svoje dedovine prvi put je kročio 2010. godine. Tada je obišao kuću svojih predaka na Ugljanu u kojoj sada niko ne živi. Meštani i Borići koji nisu napustili ostrvo ispričali su novinarima da je Borića zanimalo odakle je njegov pradeda otišao u Čile.
Želeo je, kako kažu, da upozna rođake, koji pričaju da su u sada praznoj kući pre više od stotinu godina živela tri brata od kojih je samo jedan ostao na ostrvu, a dvojica su otišla u Čile.
BONUS VIDEO: Dimitrije Milić o izborima u Nemačkoj
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: