Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lejen pozvala je na objavljivanje ugovora o vakcinama koji je Evropska unija sklopila sa proizvođačem lekova AstraZenekom.
Ugovor koji su dve strane potpisale u avgustu prošle godine sadržao je „obavezujuće klauzule“, rekla je Fon der Lejen i zatražila „smisleno objašnjenje“ za odlaganje isporuke vakcina Evropskoj uniji, preneo je BBC.
Zašto je nastao sukob između EU i AstraZeneke?
Evropska unija naručila je 80 miliona doza AstraZenekine vakcine do kraja marta ali je britansko-švedska kompanija nedavno saopštila da mogu da im isporuče svega 31 milion doza, kao i da će i u narednom kvartalu broj doza biti 50 odsto manji.
Sukob je izbio uoči sastanka Evropske agencije za lekove koja bi trebalo da danas odobri vakcinu, zbog čega su se u javnosti pojavile spekulacije da bi Brisel mogao da zabrani izvoz vakcine iz EU.
Evropska komisija je u sredu saopštila da se AstraZeneka povukla iz razgovora, što je kompanija demantovala, a sastanak – koji ništa nije rešio – je održan u sredu uveče.
Šta kaže AstraZeneka?
Šef farmaceutske kompanije AstraZeneka Paskal Sorio objasnio je kako je „štucnula“ proizvodnja vakcine protiv koronavirusa koju su razvili u saradnji sa Univerzitetom Oksford, zbog čega je došlo do žestokog sukoba ove firme i Evropske unije.
Ugovor AstraZeneke sa EU je na bazi “najbolje namere”, rekao je Sorio i objasnio da je kompanija obavezna da proizvede što je moguće više vakcine ali da nije pravno obavezna da ispuni narudžbinu koju EU želi.
Evropski lideri, međutim, tvrde da je Sorio pogrešno protumačio ugovor i insistiraju na tome da je sa kompanijom potpisan ugovor o kupovini vakcina kojim se AstraZeneka obavezala da će isporučiti tačno određenu količinu doza
BONUS VIDEO
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: