Ekaterina Zaharijeva Foto:Nicolas Landemard / Zuma Press / Profimedia

Bugarska ministarka spoljnih poslova Ekaterina Zaharijeva rekla je da vlasti u Sofiji neće popustiti pod pritiscima i ukloniti blokadu za početak pregovora Severne Makedonije i Evropske unije. ”Severna Makedonija ne poštuje pravo svojih građana za samoopredeljenje”, rekla je bugarska ministarka.

Vlada u Sofiji nema nameru da odustane od uslova koje je postavila Severnoj Makedoniji bez obzira na pritiske nekoliko evropskih država, rekla je bugarska ministarka inostranih poslova Ekaterina Zaharijeva

„Očekivanja Republike Severne Makedonije da će neko na nas izvršiti pritisak i da ćemo zaboraviti sprovođenje Dogovora o dobrosusedstvu i odluke našeg parlamenta nisu realna“, rekla je Zaharijeva radiju Darik.

Povezane vesti:

Zaharijeva je, takođe, optužila Skoplje da „propagandom pokušava da sakrije činjenicu da ne poštuje“ sporazum o dobrosusedskim odnosima.

Komentari bugarske ministarke usledili su nekoliko sati pošto je Ginter Krihbaum iz vladajuće nemačke partije CDU opisao poteze Bugarske kao „opasne“.

Šta želi Sofija?

Bugarska i Makedonija su 2017. godine potpisale Ugovor o prijateljstvu, dobrosusedskim odnosima i saradnji, koji Skoplje smatra jedinim preduslovom za početak pregovora sa EU.

Vlasti u Sofiji pak smatraju da je pre početka pregovora potrebno rešiti pitanja koja se odnose na makedonski nacionalni identitet, odnosno pitanje jezika i identiteta nacionalnih heroja, među kojima je Goce Delčev.

Suštinski, Sofija nastoji da zaustavi zahteve da se Makedoncima u Bugarskoj prizna status nacionalne manjine, što će, kako tvrdi Zaharijeva, biti rešeno kada Skoplje prizna da makedonski jezik i identitet imaju bugarske korene.

Bugarska je jedina zemlja koja blokira potpisivanje sporazuma o upravljanju granicama između Severne Makedonije i Evropske agencije za graničnu i obalsku stražu.

Sofija insistira da se makedonski jezik, nadalje, zove zvanični jezik Republike Severne Makedonije ili u određenim slučajevima fusnota uz objašnjenje: „Prema Ustavu Republike Severne Makedonije“.

Bugarska navodi i da je „makedonski jezik nastao 1944. godine“, te da može da se računa jedino kao „pisana regionalna forma bugarskog jezika“.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar