Predstava iz 19. veka u režiji američkog glumca Džona Malkoviča izazvala je bes među bugarskim nacionalistima, koji je smatraju uvredom za svoju zemlju—a holivudska zvezda odbacuje te optužbe.
Prošlonedeljna premijera drame „Čovek i oružje“ irskog pisca Džordža Bernarda Šoa, smeštena u vreme srpsko-bugarskog rata 1885. godine, izazvala je nasilne proteste nacionalističkih grupa ispred Narodnog pozorišta Ivan Vazov u Sofiji. Okupljeni su nosili transparente sa natpisima „Malkoviču, idi kući“ i pokušali da upadnu u zgradu, optužujući slavnog glumca da vređa bugarsku istoriju i narod.
„Ova predstava je sramota i mora biti zabranjena. Ruga se našim precima koji su položili živote za Bugarsku,“ rekla je Joana Ilijeva, 21-godišnja studentkinja, dok je bila u razjarenom mnoštvu ispred pozorišta. Nakon premijere, koja je izvedena pred gotovo praznom salom, Malkovič je izjavio da je iznenađen reakcijom publike.
„Ovo je prilično neobična reakcija, ali danas živimo u svetu gde sve više ljudi želi da cenzuriše ono sa čime se ne slaže,“ rekao je Malkovič na konferenciji za novinare.
Demonstranti su tokom protesta verbalno i fizički napali direktora pozorišta, a incident je predmet istrage tužilaštva.
Predstava je duhovit prikaz srpsko-bugarskog rata iz 1885. godine, kroz kojim se dočarava besmislenost rata i slavi antiratna poruka. Malkovič, koji je ovu predstavu već režirao na Brodveju 1985. godine, smatra insistiranje na istorijskoj tačnosti „naivnim“. Prema njegovim rečima, Šo je samo tražio pozadinu za osudu ratovanja i herojskih iluzija, a ne doslovnu istorijsku priču.
„Šo nije znao mnogo o Bugarskoj; želeo je da ispriča priču o ratu kao fenomenu“, rekao je Malkovič, naglasivši da nikada nije vređao nijednu od mnogobrojnih zemalja u kojima je radio.
Bugarska se od 2021. godine suočava sa političkim previranjima, što je dovelo do jačanja krajnje desnice. Nacionalistička stranka Vazraždane i konzervativna Unija bugarskih pisaca (SBP) osudile su predstavu, nazivajući je „ismijavanjem hiljada vojnika koji su poginuli za slobodu i ujedinjenje Bugarske.“
Predstava je u prošlosti izvođena u Bugarskoj—1995. i 2000. godine—bez ikakvih problema, izjavio je bugarski reditelj Nikolaj Poljakov. Međutim, današnja atmosfera je daleko napetija, a sve što ima veze sa Zapadom i Amerikom nailazi na otpor, rekao je Poljakov.
Mnogi kulturni radnici i posmatrači smatraju da je ovakav protest pokušaj nacionalista da privuku pažnju i ojačaju svoju poziciju. Evropsko udruženje nezavisnih umetnosti (EAIPA) osudilo je napade na umetnički izraz, upozoravajući da ekstremna desnica zloupotrebljava nacionalističke emocije i koristi ih za ograničavanje slobode govora i umetničkog izraza.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare