Broj umrlih od koronavirusa u Velikoj Britaniji mogao je biti upola manji da je karantin uveden sedam dana ranije, rekao je danas sepidemiolog Nil Ferguson, bivši član grupe naučnika koja savetuje britansku vladu. "Trebalo je uvesti karantin nedelju dana ranije i tada bismo smanjili broj umrlih za najmanje pola", rekao je Ferguson.
Zvanično je, od koronavirusa u Velikoj Britaniji umrlo više od 40.000 ljudi, a kada se uračunaju smrti osoba za koje se pretpostavlja da su imale kovid-19, onda ih je više od 50.000, objavili su mediji ranije ove sedmice.
Ferguson je rekao rekao poslanicima da je Velika Britanija preduzela prave mere protiv koronavirusa, ali prekasno.
#related-news_1
On je poručio da se broj zaraženih udvostručavao svaka 3-4 dana pre uvođenja karantina.
„Trebalo je uvesti karantin nedelju dana ranije i tada bismo smanjili broj umrlih za najmanje pola“, rekao je Ferguson.
Iako mislim da su mere opravdane, sigurno bi, da smo ih uveli ranije, imali manje smrtnih slučajeva“, dodao je on.
Ferguson, profesor na Imperijal koledžu, autor je uticajnog modela, prema kojem bi, bez uvođenja restriktivnih mera, od koronavirusa umrlo 500.000 Britanaca.
Fergusonova studija bila je jedan od glavnih podsticaja britanskom premijeru Džonsonu da uvede karantin iako se u početku odlučio za slobodniji pristup, sličan švedskom.
Procena da bi, nakon uvođenja karantina, moglo umreti 20.000 ljudi, pokazala se netačnom jer štićenici domova za starije i nemoćne nisu bili zaštićeni od virusa, rekao je Ferguson.
On je napustio ekspertsku savetničku grupu za vanredna stanja (SAGE), koja ima ključnu ulogu u oblikovanju vladine politike, nakon što je u maju otkriveno da je više puta prekršio restrikcije, nametnute zbog koronavirusa, kako bi posetio svoju devojku, objavio je index.hr
Pratite nas i na društvenim mrežama: