Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku Žozep Borelj je predložio je da EU prekine politički dijalog s Izraelom, navodeći kao razlog moguća kršenja ljudskih prava u ratu u Pojasu Gaze, prema navodima četvorice diplomata i pismu u koje je Rojters imao uvid.
U pismu koje je u sredu poslato ministrima spoljnih poslova EU pre njihovog sastanka u ponedeljak, Borelj je naveo „ozbiljnu zabrinutost zbog mogućih kršenja međunarodnog humanitarnog prava u Gazi“ i rekao da „Izrael do sada nije dovoljno odgovorio na te zabrinutosti“.
Politički dijalog je sadržan u širem sporazumu o odnosima između EU i Izraela, uključujući opsežne trgovinske veze, koji je stupio na snagu u junu 2000. godine.
„U svetlu gore navedenih razmatranja, izneću predlog da EU treba da se pozove na klauzulu o ljudskim pravima kako bi suspendovala politički dijalog s Izraelom“, napisao je Borelj.
Za suspenziju bi bilo potrebno odobrenje svih 27 zemalja EU, što su diplomate rekli da je malo verovatno.
Više se zemalja usprotivilo kada je visoki zvaničnik EU izvestio ambasadore u Briselu o predlogu u sredu, rekla su trojica diplomata koji su željeli da ostanu anonimni.
Boreljov predlog ima za cilj da pošalje snažan signal zabrinutosti zbog izraelskog ponašanja u ratu, rekao je jedan diplomata.
O tome će se raspravljati na sastanku ministara spoljnih poslova, poslednjem kojem će predsedavati pre isteka petogodišnjeg mandata.
Kancelarija UN za ljudska prava je saopštila prošle sedmice da su skoro 70 odsto smrtnih slučajeva koje je potvrdila u ratu bile žene i deca, te je osudila ono što je nazvala sistematskim kršenjem temeljnih načela međunarodnog humanitarnog prava.
Izrael je rekao da kategorički odbacuje izveštaj.
Izraelska vojska je rekla da je njena akcija „u skladu s načelima razlikovanja i proporcionalnosti, a prethodi joj pažljiva procena potencijala za civilnu štetu“.
EU pokušava da pronađe čvrst jedinstven stav o ratu u Pojasu Gaze, koji je podstaknut napadima palestinskih militanata Hamasa na Izrael 7. oktobra prošle godine. Unija je pozvala Hamas da oslobodi sve izraelske taoce i obe strane da poštuju međunarodno pravo.
Više od 43.500 Palestinaca je ubijeno u Pojasu Gaze tokom rata, navode zdravstvene vlasti te teritorije pod kontrolom Hamasa, palestinske militante grupe koju su Sjedinjene Države i EU označili kao terorističku organizaciju.
Neke zemlje EU, poput Češke i Mađarske, čvrsto podržavaju Izrael, dok druge, poput Španije i Irske, ističu svoju podršku Palestincima.
BONUS VIDEO: „Ne može Izrael olako da kaže Hezbolah kad god nešto napadne – gde su dokazi“: Hjuman rajts voč o napadima